Výsledky studentské soutěže |Dveře roku 2042“

Polyfunkční dveře s diářem, elektromagnetické pole i lamelové dveře
Společnost SAPELI, největší český výrobce dveří a zárubní, vyhlásila vítěze studentské soutěže „Dveře roku 2042“ uspořádané při příležitosti oslav 25 let společnosti na trhu. Jak již sám název soutěže napovídá, zadáním bylo navrhnout, jak budou vypadat dveře za dalších 25 let. Hlavní cenu za svůj návrh polyfunkčních dveří s diářem získala Kristýna Ulrychová, studentka oboru Architektura a stavitelství na Fakultě stavební ČVUT v Praze. Na druhém místě se umístil Jakub Trčka, student architektury na stejné vysoké škole, se svým návrhem elektromagnetického pole ve stěně z textilních výplní. Třetí místo patří dvojici autorů Vít Kalvoda a Jakub Soška, studentů architektury Fakulty stavební VUT v Brně, za projekt lamelových dveří schovaných v magnetickém pouzdře ve zdi.

Pro svůj vítězný návrh polyfunkčních dveří využila Kristýna Ulrychová velmi atraktivní a moderní interiérový design, který propojila s novými technologiemi a novými materiálovými i konstrukčními možnostmi. Její polyfunkční posuvné dveře nabízí automatické otevírání a zavírání dle čidla, zamykání/odemykání pouhým gestem, informační digitální panel, který může sloužit jako diář, zvolit můžete různé barvy stejně jako vybrat vlastní obraz za dveřmi. Dveře tak spoří čas, usnadňují manipulaci a zároveň povyšují design interiéru.

 „Proč jsem se do soutěže přihlásila? Ráda zkouším nové věci a studentské soutěže jsou skvělou možností, jak si zkusit navrhnout něco trochu odlišného od školních projektů, nechat následně ohodnotit své dílo anonymně porotu, získat tak zpětnou vazbu a ještě se seznámit s novými lidmi. Obecně považuji studentské soutěže za výborné příležitosti pro studenty. Tato soutěž se mi velmi líbila zadáním. Vymyslet, jak by mohly vypadat interiérové dveře za 25 let, to je přeci velmi zajímavá a zábavná představa,“ odpovídá Kristýna Ulrychová, vítězka studentské soutěže společnosti SAPELI „Dveře roku 2042“. A co jí inspirovalo? „Nemyslím si, že by to bylo něco konkrétního. Snažila jsem se vymyslet, jak by mohla dnešní doba dál pokračovat, a skloubit design budoucnosti s novými technologiemi, které zde ještě nejsou, ale za 25 let očekávám, že budou samozřejmostí,“ doplňuje slečna Ulrychová.

Návrh Jakuba Trčky, držitele druhého místa, byl, jak sám autor uvádí, založen na konzultacích s univerzitními odborníky v oblasti vývoje vláken a textilií, čímž svou studii posunul do reálné roviny. Jak by jeho elektromagnetické dveře se senzory pohybu v podobě elektromagnetického pole ve stěně z textilních výplní fungovaly, se můžete sami přesvědčit ve videu na YouTube:Třetí místo získala dvojice autorů Vít Kalvoda a Jakub Soška, kteří navrhli moderní lamelové dveře. Lamely se mohou pohybovat nezávisle na sobě nebo dohromady, jednotlivé lamely lze vyměnit či zaměnit například za průhledné nebo průsvitné. Posouvají se do pouzdra, kde se zachytí pomocí magnetu, a uvolní celý průchozí profil dveří.

Soutěžící měli na přípravu návrhů čas od poloviny února, kdy byla soutěž zahájena. Vítězný návrh vybírala odborná porota, mezi jejímiž členy byli Ing. Lucie Barešová a MgA. Halka Freidingerová, vítězky soutěže Interiér roku 2015 v kategorii Soukromý interiér – novostavba, zakladatelky studia In2, MgA. Marcela Steinbachová, PhD., držitelka ceny Architekt roku 2016, zakladatelka spolku Kruh, PhDr. Markéta Klocová, šéfredaktorka titulů Můj dům, Rodinný dům, Moderní byt, Bydlení a internetových magazínů www.mujdum.cz a www.modernibyt.cz, Ing. arch. Zuzana Sankotová Morávková, architektka a odborná redaktorka časopisu ERA21, designér MgA. Petr Novague, zakladatel studia Novague design, Mgr. Petr Tschakert, ředitel Institutu bytového designu a pořadatel kongresu Living Forum a Pavla Mastná, marketingová ředitelka společnosti SAPELI a.s.

„Jsem velmi ráda, že se nám u příležitosti 25letého výročí působení společnosti SAPELI na českém trhu podařilo zrealizovat soutěž „Dveře roku 2042“. Byla to nejen velmi zajímavá, ale i obohacující zkušenost a možnost podívat se, jak mladí lidé uvažují o budoucím konceptu dveří, “ komentuje Pavla Mastná, marketingová ředitelka společnosti SAPELI, a dodává: „Vzhledem k zájmu ze strany studentů a velmi pozitivním reakcím, jsem přesvědčena, že tento tvůrčí způsob oslavy našeho jubilea byl pro obě strany velmi přínosný.“

Pro výherce soutěže „Dveře roku 2042“ byly připraveny atraktivní ceny – vítězka získala poukaz na dvoudenní zájezd pro 2 osoby na veletrh Salone del Mobile 2018 v italském Miláně, druhé a třetí místo finanční odměnu ve výši 10 000 Kč, respektive 5 000 Kč.
tisková zprávaZadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*