Projekt na rekonstrukci pece je dílem architekta Josefa Pleskota.
Ostrava 19. března (ČTK) – Vysoká pec č. 1 v Dolní oblasti Vítkovic se začne opravovat. Rekonstrukci jedné z nejvýznamnějších ostravských památek v sobotu symbolicky zahájily ohňostroje a světelné efekty. Nasvícenou pec lidé viděli do noci z neděle na pondělí, kdy v 00:21 reflektory na rok zhasly. O události informovala mluvčí společnosti Vítkovice Machinery Group, jíž Dolní oblast Vítkovic patří, Eva Kijonková.
Projekt na rekonstrukci pece je dílem architekta Josefa Pleskota. Na jaře 2012 povede památkou naučná trasa, kterou podle Kijonkové návštěvníci projedou stejně, jako pecí kdysi projížděla vsázka. „Projekt je natolik významný, že jeho realizaci chceme odstartovat i pro veřejnost viditelně. Proměnu Vysoké pece proto realizační tým spojí se symbolikou příchodu nového jara,“ uvedl v tiskové zprávě generální ředitel a předseda představenstva skupiny Vítkovice Machinery Group Jan Světlík.
Kijonková uvedla, že v opravené historické konstrukci Vysoké pece bude funkční výtah s vozíky. "Těmi dříve do takzvané tlamy pece putovaly suroviny. Návštěvníci díky tomuto vozíkovému výtahu na šikmých kolejnicích projedou po trase bývalého technologického toku materiálu a zamíří do samého hrdla, kde se pec plnila koksem, železnou rudou a ostatními příměsemi," popsala mluvčí. Nejvyšší úroveň prohlídkové trasy bude v 45 metrech. Kijonková uvedla, že samotná věž pece je ještě o 15 metrů výše, ale tam bude z bezpečnostních důvodů vstup částečně omezen.
"Interiér vysoké pece by měl být po rekonstrukci nasvícen tak, aby byly demonstrovány její teplotní zóny. Velmi důležitým zastavením budoucí prohlídkové trasy bude i takzvaná slévárenská plošina, kde bude simulován proces odpichu a práce slévačů," uvedla Kijonková. Návštěvníci uvidí také řídící centrum vysoké pece, takzvaný velín, ze kterého byla řízena tavba železa.
"Projekt na rekonstrukci a zpřístupnění Vysoké pece č. 1 je součástí celkové přeměny Dolní oblasti Vítkovic na místo, ve kterém se bude snoubit historie s budoucností, kde vznikne prostor pro vzdělávání, kulturu, popularizaci technických a přírodovědných oborů i rozvoj technologií 3. tisíciletí," uvedla Kijonková.
Půlmiliardovou dotaci na rekonstrukci Vysoké pece č. 1, Plynojemu a VI. energetické ústředny poskytly evropské fondy a ministerstvo kultury. "Kromě této dotace přeměnu spolufinancují členové sdružení Dolní oblast Vítkovice, především skupina Vítkovice Machinery Group," dodala Kijonková.
Areál vysokých pecí v Dolní oblasti Vítkovic patří k nejvýznamnějším technickým památkám v České republice. Je na seznamu evropských pamětihodností, architektonicky a historicky ceněných památek se známkou Evropské dědictví. Postupně se bude obnovovat celý průmyslový areál, v němž je památkově chráněných 11 hektarů. Na zbývajících 140 hektarech blízko centra Ostravy má vzniknout kulturně-společenský areál s vědeckými pracovišti, vysokoškolským centrem a veřejným sportovištěm.
Související články:
- Josef Pleskot: Dolní oblast VÍTKOVICE, 1. část 27.10.2010
- Josef Pleskot: Dolní oblast VÍTKOVICE, 1. část 14.10.2010
- Karolína – Ostrava 16.9.2010
- V ostravské Dolní oblasti Vítkovic vznikne unikátní Svět techniky 28.12.2009
- V Ostravě začala obnova Dolní oblasti Vítkovic za 500 milionů Kč 14.10.2009
- Dolní oblast Vítkovic 20.7.2009
- Projekt Nové Vítkovice 10.6.2008
Moc se mi park líbí, není to uhlazená unylost posekaných trávníků. Divokost a rozmanitost parku a křovin je daleko více…
Škarohlíde :-) , copak nevidíte ty možnosti? Každé ráno uděláte z těch venkovních spáčů četu, která nakluše a s radostí…
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…