Výstava a přednáška slovinskeho atelieru OFIS

Výstava a přednáška předního slovinského ateliéru OFIS se budou konat 4.10.
– přednáška lídra ateliéru Roak Omana (v anglickém jazyce) od 17 hodin
na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v učebně č. 115
a následně
– vernisáž za přítomnosti J. E. Smiljany Knez, velvyslankyně Republiky Slovinsko v Praze
 v 19 h v Galerii Jaroslava Fragnera.Portét studia OFIS

Architekti  Rok Oman (1970) a Spela Videcnik (1971) vystudovali oba architekturu v Lublani (1998) poté pokračovali se studiem v Londýně na Architectural Association (absolvovali v roce 2000). Jejich akademická kariéra pokračuje i přednášením na Harvardské univerzitě v USA.

Ještě před založením společného ateliéru OFIS (1996) vyhráli několik významných soutěží, mezi nimi fotbalový stadion v Mariboru nebo Městské museum v Lublani. Již v roce 2000 vyhráli britskou cenu Mladý architekt roku.

Kvalitu jejich realizací potvrzuje téměř každoroční ocenění významnou cenou nejen v evropském prostoru.  Několikrát byly jejich realizace nominovány na prestižní Mies van der Rohe Award, letos získali nejvyšší slovinské architektonické ocenění za Space Wheel Museum, v roce 2009 obdrželi druhou cenu IOC/IAKS (ocenění za stavby pro volnočasové aktivity a sport) za fotbalový stadion, v roce 2006 vyhráli European Grand Prix for Innovation Award, v roce 2005 získali čestné uznání na bienále v Miami za Villu Bled, v roce 2004 byla ohodnocena jejich renovace a dostavba Městského muzea v Lublani britskou výroční cenou AR+D.
tisková zpráva

 

Rozšíření Městského muzea, Lublaň, Slovinsko, 1998-2004
Podoba vnitřní architektury a současně tak prohlídky muzea je ve tvaru symbolické spirály, návštěvníci po ní stoupají z podzemní části směrem nahoru z historie až do současnosti. Součástí muzea je i příjemná kavárna. Jedním z požadavků na realizaci byla také flexibilita konstrukčního systému, neboť nebylo předem jasné, kolik archeologických nálezů stavební práce odkryjí.

Sociální bydlení, Izola, Slovinsko, 2003-2005
Projekt nízkonákladového bydlení ve městě Izola zvítězil v soutěži vyhlášené Slovinským fondem bydlení. Dva bloky obsahují na 60 bytových jednotek různých velikostí – od garsonek po třípokojové byty – bez nosných příček v interiéru pro maximální variabilitu. Každá jednotka má vlastní vystupující balkón s barevnou textilní zástěnou.

Obytný blok Tetris, Lublaň, Slovinsko, 2005-2007
Obytný blok Tetris na okraji slovinské metropole Lublaně stejně jako u předchozího projektu nabízí různé typy bytů s absencí nosných konstrukcí uvnitř bytové jednotky. Přestože se jedná spíše o nízkonákladovou výstavbu, pracovali architekti s kvalitními materiály, jako je dubové dřevo či žula.
Bytový dům Tkanička, Nova Gorica, Slovinsko, 2004-2008
Bytový dům nese název Tkanička dle různobarevných tkanic, jež tvoří fasádu budovy. Koncept tkanic vytváří nejen originální plášť budovy, ale také chrání vnitřní prostory před silnými nárazy větru, které jsou v zimním období pro město Nova Gorica typické.
Fotbalový stadion, Maribor, Slovinsko, 1998-2008
Soutěžní návrh na stadion pro město Maribor zvítězil již v roce 1998, první utkání se na fotbalovém stadionu odehrálo o deset let později. Stávající sportoviště proměnili architekti v moderní budovu s krytými tribunami, zázemím a prostory pro veřejné služby, jež dohromady vytvářejí ozdobný prstenec linoucí se po obvodu fotbalového hřiště.
Vědecké centrum /Space Wheel Museum/, Vitanje, Slovinsko, 2009-2011
Na projektu vědeckého centra Noordung Vitanje spolupracovaly jedny z nejvýznamnějších slovinských ateliérů současnosti: OFIS arhitekti, Bevk Perović arhitekti, Dekleva Gregorić arhitekti a Sadar Vuga arhitekti. Výzkumné centrum vesmírných technologií vzniklo symbolicky ve městečku Vitanje, ve kterém se narodil první slovinský vesmírný teoretik Hermann Potočnik Noordung. Tvar budovy rovněž není nahodilý, ale odkazuje na Noordungův návrh vesmírné stanice. Stavba převážně z betonu a skla v sobě skrývá několik funkcí. V kruhových prstencích, které se pomyslně otáčí okolo auditoria a multifunkční haly, jsou umístěny výstavní prostory, kanceláře zaměstnanců a knihovna.

Fotbalový stadion FC Bate, Borisov, Bělorusko, 2009-2014
Sportovní stadion pro domácí fotbalový klub běloruského města Borisov měl být původně otevřen v roce 2012 na oslavu důležitého výročí města. Bohužel se tak nestalo a dokončení je nyní naplánováno na rok 2014. Netradiční perforované řešení fasády napomáhá komunikaci mezi uzavřeným světem sportoviště a vnějším okolím.
Vizuál výstavy/pozvánka/ – Studentské koleje v Paříži, které byly dokončen tento rok (realizace na základě vyhrané soutěže).

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*