od 22. 9. do 21. 10. 2012
Galerie Jaroslava Fragnera
Po pěti letech bude pražská Galerie Jaroslava Fragnera opět vystavovat slovinskou architekturu. Tentokrát představí mladé progresivní studio Bevk Perović Arhitekti, které od svého založení v roce 1997 sbírá ocenění jak na domácí půdě, tak v zahraničí.
Záštitu nad výstavou převzala velvyslankyně Slovinska v České republice Smiljana Knez, která výstavu rovněž zahájí. Vernisáži bude předcházet komentovaná prohlídka, jejímiž průvodci budou autory – lídři ateliéru Matija Bevk a Vasa J. Perović.
Výstava Blow up – some projects by Bevk Perović Architects odkazuje již svým názvem (blow up – zvětšenina) na koncept netradičního pojetí vystavování architektury v galeriích. „Tato výstava je náš komentář k myšlence vystavování,“ vysvětlují architekti Matija Bevk a Vasa J. Perović. Autoři poukazují na paradoxní složitost prezentování architektonického díla v jiném – v tomto případě výstavním – prostoru. „My vnímáme výstavu jako druh znázornění tohoto paradoxu: budovy se ‚stávají‘ jen jedním obrázkem, zvětšeninou své vlastní fotografie, rozkouskované a rozpojené, němé, nepopisné.“
Z tohoto důvodu architekti zvolili nezvyklou formu prezentace jednotlivých realizací. Stavby nejsou představeny „klasickou“ fotografií v pravoúhlém formátu zobrazující celou stavbu, ale pouze zvětšeninou – výřezem ve tvaru kruhu, jenž může připomínat „čočku fotoaparátu snímajícího či zkoumajícího nějaký předmět. Proto je výstava sama o sobě to, co člověk vidí na stěnách, řadou záměrně redukovaných ‚fragmentů‘ informace, druh hlavolamu složeného ze skutečných kousků architektury.“
Zvětšené detaily budou doprovázet videoprojekce a modely, díky nimž si návštěvníci budou moci vytvořit celkovou představu o jednotlivých realizacích. Ateliér představí dvaadvacet projektů, od menších staveb rodinných domů přes bydlení a koleje až po ty větší jako např. fakultu matematiky, centrum islámu a muslimské kultury, muzeum umění nebo národní univerzitní knihovnu.
Ateliér Bevk Perović arhitekti založili architekti Matija Bevk (*1972) a Vasa J. Perović (*1965) v roce 1997. Matija Bevk absolvoval Fakultu architektury na univerzitě v Lublani, Vasa J. Perović vystudoval Fakultu architektury v Bělehradu, následně pokračoval ve studiu v Nizozemí na Berlageho Institutu architektury a od roku 2010 je profesorem na lublaňské univerzitě.
Úspěšný ateliér získal v posledních letech řadu ocenění doma i v zahraničí, například šestkrát Plečnikovu cenu za architekturu (nejprestižnější národní ocenění), dvakrát Piranesiho mezinárodní cenu, ocenění Mies van der Rohe Award či Kunstpreis Berlin atd. Architekti rovněž často přednášejí a vystavují. Ateliér v současnosti zaměstnává 10 až 12 mladých architektů. V roce 2012 se Matija Bevk a Vasa J. Perović zařadili mezi architekty, jimž věnoval monograficky celé číslo mezinárodní časopis El Croquis.
Více informací naleznete na stránkách ateliéru: www.bevkperovic.com
â?? instalace na benátském Bienále architektury v roce 2003,
â?? rezidence holandského velvyslance v Lublani (2004),
â?? rodinné domy D, R, K (2008), TV (2011) nebo JP (2012),
â?? sociální bydlení Poljane v Mariboru či Cesta v Gorice a Polje v Lublani (2007), později Polje II (2011),
â?? studentské koleje Polje v Lublani (2004),
â?? Fakulta matematiky v Lublani (2006),
â?? kongresové centrum Brdo (2007),
â?? rekonstrukce Galerie moderního umění v Lublani (2009),
Blow up – some projects by Bevk Perović Architects
22. 9.–21. 10. 2012
Otevřeno denně mimo pondělí od 11 do 19 hodin.
Galerie Jaroslava Fragnera
Betlémské náměstí 5a, Praha 1
tisková zpráva
Je to fakt skvělý nápad :-) A jednoznačně se hodí při výběru kvalitního materiálu.
Zajímavé řešení s využitím kombinace cihel a hliníku, které nejen dobře vypadá, ale i plní praktické funkce, jako je regulace…
Jinak celkem uvažuji i já o jeho koupě protože není nikde psáno že je to jenom na stavbu nového domu.…
Skvélé řešení pro moderní bydlení! Kombinace černé fasády s chytrými pasivními chladicími technologiemi je odvážný, ale funkční krok.
Tento projekt je skvělým příkladem toho, jak lze kombinovat estetiku s energetickou efektivitou a udržitelností. Supr!