Výstava Brněnské mosty

V Brně jsou k vidění modely a fotografie stavebně cenných mostů
Moravská zemská knihovna
10.4.-24.4.2008

Stavbaři z Vysokého učení technického vystavují v Brně 40 modelů a 70 obrazů zajímavých mostů. Modely mostů, které jsou cenné svou konstrukcí, stavebním materiálem nebo výzdobou, jsou k vidění v Moravské zemské knihovně. Výstava je určená také nevidomým a lidem se špatným zrakem. Modely si mohou ohmatat, řekl ČTK autor výstavy Dušan Josef.

V Brně a okolí se podle něj nachází řada stavebně unikátních mostů. „Když mi bylo řečeno, že proti Praze se Brno musí schovat a že je zbytečné tady propagovat mosty, tak jsem se postavil proti tomu, protože za fakultní nemocnicí na ulici Kamenice v Bohunicích je nádherný nový most, který má v sobě kavárnu, což nikde v Českých zemích není,“ řekl Josef.

Unikátní je prý také 60 metrů dlouhý most v brněnské ulici Petra Křivky. „Skládá se z 16 nakloněných elipsovitých ocelových útvarů,“ řekl. Výjimečnou hodnotu má podle něj také osmdesátimetrový dřevěný most k hradu Veveří u Brna, který je kopií někdejšího mostu z takzvaných brněnských Benátek. Nacházely se poblíž dnešní ulice Dornych.

Brno je podle Josefa specifické také prosklenými pasarelami, tedy spojnicemi budov. Nacházejí se například v areálu stavební fakulty nebo na brněnském výstavišti. „V nádherné šroubovici spojují pavilony tak, aby se výstavištěm dalo projít suchou nohou,“ řekl Josef. Stavby prý obzvlášť vyniknouStavby prý obzvlášť vyniknou v nočním osvětlení.

Modely vznikaly v uplynulých téměř 30 letech na stavební fakultě brněnské techniky. Studenti je zčásti vytvářeli jako seminární práce, mnohé modely jsou prý darované. „Výstava má propagovat mostní stavitelství a má usnadnit nábor studentů,“ řekl Josef.

Výstava modelů a obrazů mostů potrvá v Moravské zemské knihovně do 24. dubna. Pak si je podle Josefa mohou zájemci přijít prohlédnout do prostor fakulty na Žižkovu ulici v Brně.


Zdroj: Zpráva ČTK 10.4.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*