Výstava: Domy v židovské čtvrti

V Muzeu Boskovicka dnes začíná výstava studentů Fakulty umění a architektury, TU v Liberci ateliérů Zdeňka Fránka / Radka Suchánka a Petra Janoše / Petra Šmídka s názvem ,,domy v židovské čtvrti".Radnice v Boskovicích chce zastavět proluky v židovské čtvrti

Boskovice (Blanensko) 11. června (ČTK) –
Vedení boskovické radnice chce nechat zastavět dvě proluky v historické židovské čtvrti. Na využití čekají už desetiletí. Za tu dobu se tato část města změnila ze zanedbané na jednu z jeho největších turistických atrakcí. Jak by se daly proluky využít, se snaží radnice zjistit ve spolupráci s mladými architekty, řekla ČTK místostarostka Jaromíra Vítková (KDU-ČSL).

"Židovská čtvrť tvoří od roku 1990 městskou památkovou zónu. Rádi bychom v ní v budoucnu místo proluk viděli multifunkční objekty s kancelářemi, kavárnami a byty,"
uvedla místostarostka.
Brána do židovského ghetta v Boskovicích (foto: Prazak, zdroj: Wikipedie)
Studenti architektury Technické univerzity v Liberci vypracovali studie na využití proluk, které budou od úterý v Boskovicích vystaveny. Vítková zdůraznila, že do zahájení výstavby v Bílkově a Plačkově ulici je ještě daleko.

Nejdříve bude nutné vykoupit pozemky v prolukách a v jejich okolí. Město je připraveno jednat s developery.

Boskovice byly po staletí jedním z nejvýznamnějších židovských center na Moravě. Za druhé světové války bylo z města odvezeno do koncentračních táborů asi 500 Židů, přežilo jich 14.

Za komunismu čtvrť chátrala. Do údržby památek se neinvestovalo. Některé domy se sesunuly samy, jiné musely být strženy. Teprve po pádu komunismu začala obnova čtvrtě, která má podle architektů své jedinečné kouzlo.

Doplněno Stavbaweb:
Více o historii i současnosti židovského města Boskovice včetně fotogalerie naleznete na stránkách města Boskovice
zde, o židovských památkách  Boskovic zde.
 

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*