Výstava historických atlasů měst v Clam-Gallasově paláci

Praha 29. srpna (ČTK) – Vývoj a proměny města jako životního prostředí představuje výstava, která včera začala v pražském Clam-Gallasově paláci. Jmenuje se Historický atlas měst a je součástí mezinárodní konference Evropské asociace urbánní historie (EAUH), která v Praze trvá do soboty.
Výstava
historických atlasů měst v Clam-Gallasově paláci bude otevřena do 7.9. 2012; 10:00–18:00 hod. Vstup zdarma.

Vývojem a budoucností měst se zabývají evropští odborníci v Praze
Historické atlasy evropských měst umožňují porovnat vývojové trendy městského osídlení ve střední a západní Evropě s využitím historickogeografických a kartografických metod. Atlas měst v ČR jako součást evropského projektu historických atlasů měst vyšel v pěti svazcích a připravili ho odborníci z Historického ústavu Akademie věd.

Znamená významný ediční počin, neboť řada starých map a plánů, které jsou do svazků zařazeny, nebyla dosud publikována. Obsahem každého svazku jsou texty, které shrnují dějiny města v archeologických, historickogeografických, politických, hospodářských a kulturních souvislostech, a část kartografická. Ta obsahuje reprodukce starých map a plánů měst i jejich okolí a tematické historické mapy měst.

Mezinárodní konference Evropské asociace urbánní historie do Prahy přivedla řadu historiků, sociologů, geografů, antropologů, historiků architektury a umění, ekonomů a lidi z ostatních oborů, které se zabývají různými aspekty vývoje měst. Zabývají se otázkami například vztahu politiky a dopravní struktury ve velkých městech, konflikty veřejného blaha a ekonomických zájmů, právy a povinností občanů, znalostmi a zkušenostmi odborníků proti zájmům městských zastupitelstev, proměnami nakupovacích návyků ve městech či sportovními událostmi ve městech.

"Považuji toto setkání za největší a nejdůležitější v oblasti urbánních studií, které se kdy v Evropě konalo. Svedlo dohromady přední badatele několika různých oborů, studujících různé problémy, z mnoha zemí, včetně obou Amerik, Středního východu i Asie," uvedl Peter Clark, jeden ze zakladatelů Evropské asociace pro urbánní historii, konferenci zahájil svou přednáškou.

"V dnešní době, kdy většina obyvatelstva Země žije ve městech, jejich význam vzrostl. Dosud nikdy nebylo studium města, jeho minulosti a současnosti, tak důležité jako nyní, proto je pražská konference EAUH celosvětově v centru vědeckého zájmu,"
dodal. 

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*