Výstava: Historie kina Máj v Doksech

Doksy (Českolipsko) 11. května (ČTK) – Historii architektonicky cenné budovy kina Máj v Doksech na Českolipsku připomene výstava, která se v úterý otevře v jeho vestibulu. ČTK o tom dnes informovala ředitelka městského kulturního střediska Renata Mauserová. Autorem budovy je loni zesnulý architekt Karel Hubáček, autor světoznámého hotelu a vysílače na Ještědu. Město nechalo své kino nedávno digitalizovat.
Výstavu připravil Nadační fond Antonína Bennewitze ve spolupráci s městem Doksy a jeho kulturním zařízením. Otevře se v úterý 15. května v 18:00 a lidé ji budou moci navštívit do konce června, vždy v úterý a v sobotu před filmovým představením. V jiné dny bude možné návštěvu domluvit na telefonním čísle 776 555 034.


Návštěvníci se budou moci s historií kina a jeho autory seznámit na devíti informačních panelech. Podle Mauserové to ale zdaleka nebyl jen Karel Hubáček a jeho ateliér SIAL, kdo vdechnul kinu jeho jedinečnost.

"Byli to i tvůrci interiéru kina, architekta Lidmila Švarcová, která vytvořila interiér vstupní haly, a spolu s Otakarem Binarem pak navrhli interiér bývalé kavárny v prvním podlaží budovy,"
uvedla Mauserová.

Digitalizace kina přišla zhruba na tři miliony korun. Investice by mu měla zajistit další existenci a konkurenceschopnost. Nebyla navíc poslední. "Již na letošní rok jsme schválili další jeden milion korun na opravy kina, neboť si to kino zaslouží i po stránce architektonické," uvedla starostka města Eva Burešová.

Atelier SIAL založil Hubáček spolu se svým kolegou Miroslavem Masákem v roce 1969. Ateliér získal světové renomé a vzešlo z něj několik generací uznávaných českých architektů. Tvorba ateliéru byla jako jedna z mála v 70. a 80. letech často publikována v prestižních zahraničních časopisech.Doplněno Stavbaweb:
U příležitosti slavnostního zahájení výstavy o kině Máj a jeho tvůrci, architektu Karlu Hubáčkovi, bude v úterý 15. května promítán unikátní dokumentární film 25 ze šedesátých aneb Československá nová vlna. Snímek připomíná očima tvůrců i filmových historiků 25 nejvýznamnějších českých a slovenských filmů šedesátých let, které proslavily naši kinematografii takřka v celém světě. Samozřejmě že v něm nebude chybět ani letošní jubilant Miloš Forman. Tento zajímavý dokument z roku 2010 bude mít v Doksech svou premiéru, protože již tehdy byl distribuován pouze v digitální podobě. (zdroj:
kino Maj)

Zdroj obr: Kino Máj Doksy
další fotografie interiéru i exteriéru naleznete na stránkách kina zde.
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*