Výstava kostel365.cz

Výstava kostel365.cz je koncipována jako výstava putovní. Po jejím uvedení v Praze je postupně představena na území České republiky:
NYMBURK: 28. května 2011  24. července 2011, kostel sv. Jiljí – vernisáž výstavy 27. května od 19.00 hodin prodlouženo
PUTIM: 11. září  18. září 2011, Areál fary, pořádáno v rámci Dnů evropského dědictví, vernisáž 10. září od 17.00 hodin
 

VÝSTAVA KOSTEL 365.CZ PŘEDSTAVUJE MÍSTA, KDE ARCHITEKTURA PO MNOHO LET POMÁHALA LIDEM A ZASTŘEŠOVALA JEJICH DUCHOVNÍ CESTY. NYNÍ A ČASTO JIŽ BEZ VLASTNÍ STŘECHY, TÉ FYZICKÉ, POTŘEBUJÍ POMOC SAMOTNÉ KOSTELY. VELKOFORMÁTOVÉ ČERNOBÍLÉ FOTOGRAFIE A DOPROVODNÉ TEXTY PŘIBLIŽUJÍ NEJEN MÍSTA SAMOTNÁ, ALE TAKÉ AKTIVITY LIDÍ, KTERÉ TYTO PROSTORY POMÁHAJÍ RŮZNÝM ZPŮSOBEM OBNOVOVAT, ZASTŘEŠOVAT, A TO JAK FYZICKY, TAK I OBSAHOVĚ.
VÝSTAVA DOPROVÁZÍ KONFERENCI PRO PAMÁTKY 2010, KTERÁ SE VĚNOVALA OBNOVĚ A VYUŽÍVÁNÍ KOSTELŮ.

Výstava kostel365.cz
Dvanáct příběhů o kostelích a jejich obnově
Rok tvoří 365 dní a každý den začínají, pokračují a končí příběhy. Příběhy lidí a příběhy míst. Linda a Patrick bydlí v bývalém kostele sv. Jana ve Švihově. Svůj dům postupně rekonstruují, v roce 2002 jim však do plánů významně zasáhla velká voda. Zatímco ve Švihově ničila, v Hrabové u Ostravy mohla voda pomoci. Kdyby byla ve zmíněném roce na místě včas, možná by zdejší vzácný dřevěný kostelík sv. Kateřiny Alexandrijské nelehl popelem. Zbylo z něj tehdy méně než z kostela Panny Marie v Dolních Kounicích, který, ač je torzem, láká mnoho návštěvníků každý rok k zastavení. Ponechat z kostela jen zbytky je tu záměrem. Jiné kostely by torzy zůstaly nezáměrně, kdyby si jich nevšimli lidé z různých občanských iniciativ nebo obecních úřadů. Díky pozorným lidem byl jako poklad objeven kostel sv. Jiří v Pelhřimovech na Osoblažsku, díky lidem se zájmem o historii a duchovní tradice znovu ožívá kostel sv. Markéty v Loukově. Kostely v Čechách, na Moravě a ve Slezsku dnes již neslouží výhradně bohoslužbám a vyhledává je i člověk, který se nehlásí k církvi. Důvody mohou být různé. Naslouchejte vyprávění o osudech dvanácti staveb a posuďte sami výsledky lidské snahy o záchranu vzácných památek. I kostely mají své příběhy …
Aleš Kozák, autor výstavy

Zdroj, foto: kostel365.cz

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*