Výstava Martin Rajniš: Huť architektury

do 17. 11. 2014
Centrum současného umění DOX, Poupětova 1, Praha 7

Je nutno začít tvořit jinak: místo designu a estetiky se inspirovat hlubokými zákony přírody. Ponořit se do prostředí, do systému, z kterého jsme povstali.“ 
Martin Rajniš


Výstava představuje průřez tvorbou architekta Martina Rajniše a jeho ateliéru se zaměřením na posledních 12 let. Martin Rajniš se na mapu světové architektury zapsal významnými projekty, které spojuje myšlenka dlouhodobé udržitelnosti, ekologie a představa architektury jako nástroje pro rozvoj komunity-společnosti. Východiskem jeho tvorby je filozofie tzv. „přirozené architektury“.

Martin Rajniš vystudoval ČVUT a AVU a v sedmdesátých letech pracoval v SIALu, vedeném Karlem Hubáčkem. Spolu s J. Eislerem a M. Masákem jsou autory projektu pražského obchodního domu Máj na Národní třídě. Je spoluautorem pavilonu dějin dopravy na Expo 1986 ve Vancouveru. Po revoluci vedl se S. Fialou, J. Zimou a T. Prouzou D. A. Studio, jehož nejrozsáhlejším projektem byla výstavba nového centra na Smíchově.

V posledních dvou desetiletích se tvorba Martina Rajniše výrazně proměnila. Věnuje se menším stavbám postaveným z přírodních materiálů (dřevo, kámen, sklo), a snaží se najít takové cesty, které by s minimem prostředků a s velkou pokorou k existujícím stavbám i krajině sloužily co nejširší skupině uživatelů a znovu vrátily architektuře její klíčové postavení v lidské civilizaci, které, zdá se, je v současném světě značně ohroženo.

19. 5. 2014 Martin Rajniš převzal v Place du Trocadéro v Paříži prestižní ocenění „Global Award for Sustainable Architecture“, kterou od roku 2007 každoročně uděluje nadace Lokus za výjimečný přínos světové architektuře.

Výstava v Centru DOX představuje velkoformátové fotografie realizací, časosběrná videa nebo několikametrové architektonické modely, které byly poprvé představeny na Benátském bienále v roce 2010. Mezi prezentovanými realizacemi najdeme mimo jiné diskutovanou stavbu Poštovny na Sněžce z roku 2007 nebo několik – pro ateliér typických – dřevěných věží hráňové konstrukce sestavených vyskládáním prken (např. rozhlednu Báru u Chrudimi z roku 2009).

Součástí expozice je i model rozhledny Doubravka, která by v budoucnu měla stát nad Kyjským rybníkem v Praze-Kyjích. Reálnou ukázku stejného systému strukturální konstrukce z náletových dřevin mohou návštěvníci vidět na terase Centra DOX, kde pod vedením Martina Rajniše studenti architektury z Prahy, Brna a Liberce postavili konstrukci inspirovanou tvarem sloního hřbetu.

Více o výstavě zde.
podle podkladů pořadatele

 

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*