Výstava Ornament a moderna

Fotogalerie ke článku (1)

J. Hoffmann patří mezi zásadní postavy, které udělali onen neznámý krok od tradice směrem do neznáma moderny. Foto Kratochvílová, CzechDesign

J. Hoffmann patří mezi zásadní postavy, které udělali onen neznámý krok od tradice směrem do neznáma moderny. Foto Kratochvílová, CzechDesign
Celá fotogalerie (1)

Jihlava, Dům Gustava Mahlera, Znojemská 4
12. 1. - 27. 2. 2010


Jihlava 11. ledna (ČTK) - Výstava v Domě Gustava Mahlera přiblíží celoživotní dílo architekta a designéra Josefa Hoffmanna. Jeho biografii podrobně mapuje přes 200 dobových fotografií ze sbírky vídeňského Muzea užitého umění. Na tabulích je pečlivě zdokumentován Hoffmannův umělecký vývoj. Bezpočet podrobných informací osvětluje různé oblasti jeho tvorby. ČTK to řekla pracovnice Domu Gustava Mahlera Jana Bečková.

První část výstavy se zaměřuje na Hoffmannovo mládí a vzdělání. "Další fotografie představí jeho stavby ve Vídni, jako jsou vily na vídeňské Hohe Warte, klíčová stavba sanatoria v Purkersdorfu a palác Stoclet v Bruselu," uvedla Bečková. Četné ilustrace dokládají Hoffmannovu činnost na obou světových výstavách v Paříži i jeho roli spoluzakladatele uměleckořemeslných dílen Wiener Werkstätte.

V obrazové části jsou poprvé veřejně prezentovány záběry z ateliérů a dílen Wiener Werkstätte, momentky z dob spolupráce s průmyslníkem Fritzem Waerndorferem a malířem a designérem Kolomanem Moserem. "Nechybí ani snímky z interiérů soukromých obytných domů, které Wiener Werkstätte vytvářela," podotkla Bečková. Poslední část výstavy se věnuje Hoffmannově pozdní tvorbě a jeho vlivu na architekty a teoretiky postmoderny.

Výstavu doplňují samostatně fotografie nejvýznamnějších Hoffmannových rakouských realizací, jejichž autorem je významný vídeňský fotograf architektury raného 20. století Walter Zednicek.

Josef Hoffmann (1870 až 1956) byl rodákem z Brtnice na Jihlavsku. Zemřel ve Vídni. Navrhoval nábytek, látky, stříbrné a kovové předměty, šperky, sklo a keramiku. Byl důležitou osobností secesního hnutí ve Vídni a zakladatel Wiener Werkstätte. Jeho dílo se vyznačuje čistotou linií a geometrickými formami.

Výstava pod názvem Ornament a moderna začne v Domě Gustava Mahlera v úterý v 17:00. Veřejnosti bude přístupná až do 27. února.

Související články:
Výstava Ornament a moderna. Josef Hoffmann 1870—1956. Architekt a designér
Výstava Ornament a moderna
Ornament a moderna

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*