(ČTK) – Stavby významného tuzemského architekta Osvalda Polívky představuje na fotografiích výstava v Galerii České spořitelny v Rytířské ulici, tedy v jednom z domů, jejichž je autorem. Tehdejší Pražskou městskou spořitelnu postavil v neorenesančním slohu spolu s Antonínem Wiehlem v letech 1892 až 1894. Autorem výstavy je pravnuk architekta, který pro ni využil materiály z rodinného archivu. Potrvá do 28. září.
Stavba spořitelny patřila v Polívkovým prvním pražským realizacím, zkušenost s ní následně využil ke stavbě dalších mnoha bank a pojišťoven, například nárožní budovy Zemské banky Na Příkopě (1894 až 1896) s přístavbou spojenou mostky přes Nekázanku. Dokončil po Bedřichu Ohmannovi budovu pojišťovny Assicurazioni Generali na rohu Václavského náměstí a Jindřišské (1895 až 1898), palác České obchodní a průmyslové komory v ulici 28. října (s Matějem Blechou) a palác Pražské městské pojišťovny na Staroměstském náměstí (1898 až 1900).
Osvald Polívka je ale hlavně autorem Obecního domu v Praze, kde navrhl i většinu interiérů, a řady činžovních domů na Starém i Novém Městě. Ve stejné době jako Obecní dům navrhl Polívka mimo jiné i palác Topičova nakladatelství a Pojišťovnu Praha na Národní třídě. V roce 1903 zvítězil nad Janem Kotěrou v soutěži na novou budovu obchodního paláce U Nováků ve Vodičkově ulici, k níž po 20 letech přistavěl druhý palác.
Bankéři, právníci, ředitelé pojišťoven a další si nechali postavit od Osvalda Polívky i své vily. Výstava formou fotografií Věroslava Škrabánka představuje stavby a také skicy z cest po Evropě, které architekt používal jako inspirační zdroj.
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,
Nějak tomu nerozumím. V článku se píše o fasádním stínícím prvku, ale fotky a část textu je o vnitřní stěně.…