Výstava Podstávkový dům v údolí Ploučnice

16.12.2013 – 31.1.2014
zámek Krásné Březno


V ústeckém sídle památkářů začala výstava o podstávkových domech

(ČTK) – V atriu krásnobřezenského zámku, který slouží jako ústecké sídlo Národního památkového ústavu (NPÚ), byla zahájena výstava mapující fenomén podstávkových domů na levém břehu řeky Ploučnice. ČTK o expozici, která je prezentována na necelé dvacítce panelů, informovala jedna z jejích autorek Alena Sellnerová.

Podstávkové domy na tomto území pocházejí nejčastěji z druhé poloviny 18. až první poloviny 19. století. Jde o osobitý typ lidové architektury, která v sobě kombinuje tři základní stavební technologie – roubenou, hrázděnou a kamennou konstrukci. Samotná podstávka je dřevěná tesařská konstrukce, která stojí před stěnami roubené světnice v přízemí obytného domu, z jedné či více stran ji obíhá. Má především opěrnou funkci.

"Myslíme si, že fenomén podstávkových domů stále není příliš prozkoumaný, zejména ne v Ústeckém kraji. Podstávkové domy můžeme nalézt na pomezí tří států, Polska, Německa a Čech, nicméně zájem o lidovou architekturu ještě před rokem 1989 nebyl příliš vítaným, ani po roce 1989 není lidová architektura centrem zájmu," vysvětlila Sellnerová, proč se spolu s trojicí dalších památkářů rozhodla tomuto jevu věnovat.

Výstava se dá rozdělit do tří okruhů. "První část je o území, které jsme si v takzvané krajině podstávkových domů vybrali. Je to území na levém břehu Ploučnice, území se zachovanými údolními lánovými obcemi a zachovanými plužinami. To jsou zemědělské lány v katastru obce. V tom je tohle území velice cenné, protože takhle zachované plužiny nelze nalézt v celé České republice," popsala Sellnerová.

Druhá část výstavy seznamuje návštěvníky přímo spodstávkovým domem, tedy zemědělskou usedlostí, ve které lidé žili zhruba od konce 17. století do roku 1945. "Třetí část se zabývá každodenním životem v těchto objektech," dodala.

Na území, které projekt dokumentuje, jsou podstávkových domů stovky. "Říká se, že podstávkových domů jsou celkově tisíce, bohužel nevíme přesně, kolik jich je. Ty domy jsou často ve stavu, kdy už nevíme, že měl dům podstávku. Je tak přestavěný, že bychom museli zkoumat archivní materiály, abychom zjistili, jak původně vypadal," zmínila Sellnerová.

Výstava bude otevřena do konce května příštího roku. Lidé ji mohou navštívit po dohodě s památkáři, budova zámku není veřejnosti běžně přístupná.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*