Výstava: PROMĚNY TOVÁRNY – LIDÉ A ČAS

Alternativa – kulturní institut Zlín (Osvoboditelů 3778, Zlín)
2. 11. 2011 – 30. 11. 2011
Výstava historických fotografií svitovského areálu v kontrastu s fotografiemi areálu v dnešní podobě.

Zlínská Alternativa představí vývoj bývalého baťovského areálu
Zlín 1. listopadu (ČTK) –
Zlínská Alternativa představí unikátní fotografie baťovského a později svitovského areálu, který je dnes největší částí městské památkové zóny ve Zlíně a hledá další uplatnění. Pouze na vernisáži 2. listopadu bude poprvé a možná i naposledy veřejně představen restaurovaný originál zakládací smlouvy firmy Baťa, řekla dnes ČTK vedoucí Alternativy Jitka Černínová
Proměny továrny - Lidé a čas (zdroj: Zlín, Alternativa)
Desítky fotografií zachycují například stavbu ve své době nejvyšší budovy v zemi – Baťova mrakodrapu, rozbombardovaný tovární areál za druhé světové války, parky, zahrady a záhony mezi továrními budovami. "Snovější fotografie ze současnosti pochází od Michala Girgela a vznikaly v posledních 15 letech," poznamenala Černínová.
Model Baťova institutu (Foto: Zlínský kraj - zdroj Zlín)
K vidění budou i trojrozměrné modely 14. a 15. budovy. Ty historické zapůjčí Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně. Moderní vzhled obou objektů přiblíží modely od Zlínského kraje. Obě budovy jsou nyní v rukou stavbařů. V následujících měsících je zmodernizují a přemění na Krajské kulturní a vzdělávací centrum. Nové sídlo v nich najde krajská galerie, Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně a krajská knihovna.

Ve středu 2. listopadu od 17:00 bude vystaven originál zakládací listiny firmy Baťa. "Nemohli bychom zajistit stálou bezpečnost pro tuto listinu. Převoz zajistí bezpečnostní složky. V dalších dnech výstavy už bude k nahlédnutí pouze kopie listiny," uvedla vedoucí Alternativy.

Výstava má čtyři části. První z nich – Růst a změny, postihuje základní vývojové změny areálu od poloviny 40. let 20. století, další Zkáza a obnova přibližuje rozbombardovaný tovární areál za druhé světové války. Třetí část pod názvem Lidé a pohyb představuje občany, kteří v areálu pracovali. Poslední částí je Továrna v zahradách.

Výstava vznikla ve spolupráci se Státním okresním archivem Zlín, Moravským zemským archivem v Brně a Michalem Girgelem.
Potrvá do 30. listopadu. Otevřená bude od pondělí do pátku od 8:00 do 12:00 a od 13:00 do 17:00, v sobotu od 10:00 do 16:00.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*