Ostrava 26. července (ČTK) – Návrhy vlivného amerického urbanisty a architekta izraelského původu Rafaela Segala přibližuje výstava v Galerii výtvarného umění v Ostravě. K vidění bude expozice nazvaná Rafi Segal – Architektura: Koncepce a tvary do 7. září. ČTK to řekla mluvčí galerie Kateřina Naarová.
"Expozice mapuje vytváření architektonických návrhů několika budov z posledních let z pera významného amerického architekta, vlivného urbanisty a vědce," uvedla. Doplnila, že Segal se do povědomí veřejnosti zapsal jako spolupracovník slavného architekta Zvi Heckera, s nímž společně navrhl pro Tel Aviv budovu Muzea Palmachu. "Asi nejhlasitěji ale rezonovalo jeho jméno světovými médii v souvislosti s projektem Národní knihovny Izraele v Jeruzalémě," řekla.
Segalův návrh zvítězil v mezinárodní architektonické soutěži, ale po hlasitých politických kontroverzích byl ze soutěže vyloučen. Architektonické řešení výstavy v ostravském Domě umění navrhl Segal osobně. "Umění architektury samotné do výstavních prostor přenést nelze, ale to, jak se mé návrhy rodí, výstava dokumentuje výmluvně," popsal architekt, jak se s instalací vypořádal. Expozice bude v Domě umění GVUO otevřena denně mimo pondělí až do 7. září, a to od 10:00 do 18:00.
Architekt, vlivný urbanista a vědec vystudoval architekturu na Technionu v Izraeli, kde obdržel inženýrský titul. Doktorské studium absolvoval na univerzitě v Princetonu. V letech 1992 až 2000 spolupracoval s Heckerem. Později založil vlastní kancelář, která vyhrála mezinárodní soutěž na projekt Národní knihovny Izraele v Jeruzalémě. Kancelář v současnosti sídlí v USA a zaměřuje se na projekty a výzkum v oblasti architektury a urbánních řešení.
Ze stránek GVUO:
Rafi Segal: ARCHITEKTURA: KONCEPCE A TVARY / ARCHITECTURE: CONCEPTS AND FORMS “
1. 7. – 31. 8. 2014 (vernisáž 8. července 2014 v 17 hodin)
Dům umění
Koncepce výstavy: Rafi SEGAL
Spolupráce: Daniel TAPPE
Kurátoři: Tadeáš Goryczka, Jaroslav Němec
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,
Nějak tomu nerozumím. V článku se píše o fasádním stínícím prvku, ale fotky a část textu je o vnitřní stěně.…