Výstava "Slavné stavby Františka Bílka a manželů Petříkových" pořádaná v rámci projektu "Se slavnými architekty po Jihočeském kraji" se koná k 140. výročí narození Františka Bílka, resp. 130. výročí narození Theodora Petříka. Slavnostní zahájení za účasti potomků manželů Petříkových proběhne 12. listopadu v Trmalově vile a jeho součástí bude také video projekce dokumentů ze soukromého archívu rodiny Petříkových. Samotná výstava potrvá do 9. prosince 2012.
Trmalova vila – k projektu Putování se slavnými architekty po Jihočeském kraji
Projekt Se slavnými architekty po Jihočeském kraji má pomoci poznávat bohatství dědictví moderní architektury XX. století, jak nám je zanechali slavní jihočeští rodáci František Bílek a Theodor a Milada Petříkovi a to nejen na Táborsku.
Součástí projektu je výstava
„Slavné vily a stavby Františka Bílka a manželů Petříkových“,
která se uskuteční
od 13. listopadu do 9. prosince 2012 v Trmalově vile, Vilová 11, v Praze 10 – Strašnicích
Slavnostní vernisáž proběhne v pondělí 12. listopadu 2012 v 18.00 hodin
Výstavu připravilo pražské nakladatelství FOIBOS BOOKS s.r.o., Kotěrovo centrum ve spolupráci s archivem rod. Petříkovy a Muzea Šechtl a Voseček za podpory města Chýnova, Tábora, Jihočeského kraje.
Podnětem k putování byla snaha přiblížit chýnovského rodáka Františka Bílka, slavného českého grafika, sochaře, autora užitého umění a symbolisty období secese také v méně známé roli architekta. Vedle něj potom neprávem zapomínané významné architekty prof. Theodora Petříka a jeho manželku Miladu, rozenou Pavlíkovou, oba táborské rodáky.
Příležitostí k tomu jsou životní výročí Bílkovo i Petříkovo.
Od narození chýnovského rodáka Františka Bílka uplynulo 6. listopadu 2012 140 let
V Táboře vystudoval gymnázium a pak v letech 1887–1890 studoval malířství u profesora Maxmiliána Pirnera na Akademii výtvarných umění v Praze. František Bílek – umělec, představitel epochy symbolismu a secese – byl nejen sochař, řezbář a keramik, ale byl i grafik, kreslíř, ilustrátor, autor návrhů knižních vazeb i různých druhů užitého umění a také dobrý architekt.
V Chýnově navrhl stavbu venkovského stavení s ateliérem, v němž byl i pokoj pro Bílkovy přátele Julia Zeyera a Otokara Březinu. Vedle „Chaloupky“ v Chýnově navrhl také vlastní vilu v Praze; navrhoval i jiné různé kusy nábytku i celé bytové interiéry. Projektoval také další stavby, hřbitovy i části obytných sídlišť.
Také slavní architekti Theodor Petřík a jeho žena Milada Pavlíková – Petříková se narodili na jihu Čech, v Táboře. Od narození Theodora Petříka uplynulo 8. října 2012 130 let.
Významný český architekt a profesor pražské techniky Theodor Petřík se narodil 1882 v Táboře a získal si autoritu především jako autor vzorových zemědělských staveb. Tomuto tématu zasvětil většinu života a je považován za zakladatele moderního zemědělského stavitelství..
Kromě Prahy a jiných míst se pravidelně věnoval i architektuře a urbanismu rodného Tábora, kde dle jeho návrhů vznikla řada staveb: od adaptace městské spořitelny a projektu školních i výzkumných areálů, přes rodinné domy až po hospodářské objekty. Společně s Kotěrovým žákem Janem Chomutovským také připravili koncept i jednotlivé pavilony pro významnou regionální Jihočeskou výstavu v Táboře v roce 1929.
Snad nejpůsobivější stavba vznikla vlastně náhodou. Petřík kdysi maloval akvarel s vedutou města Tábora a z kompozičních důvodů přidal na okraj obrázku ještě rozhlednu, jejíž organický tvar vycházel z lidových dřevěných staveb podkarpatských zvonic. Přátelé z Klubu českých turistů ho pak přemluvili, aby takovou věž skutečně navrhl, a tak v roce 1919 vznikla známá rozhledna Hýlačka, kterou pro velký úspěch ještě autor zopakoval v Žamberku. Po nešťastném požáru na Nový rok 2012 chystá město Tábor obnovu této slavné rozhledny.
Ve dvacátých a třicátých letech se stala stálou spolupracovnicí profesora Petříka jeho choť.
Milada Pavlíková-Petříková byla první ženou v ČSR, která byla promována v r.1921 na Ing. arch. na Vysoké škole architektury a pozemního stavitelství ČVUT v Praze. Brzy nato se provdala za profesora Theodora Petříka.
Vypracovali spolu řadu projektů, vedle nich však mezi její samostatné práce patří např. nájemní dům, v Praze – Holešovicích, domy Stavebního družstva pro zřízení útulného domova osamělým ženám v Praze 6 – Dejvicích, Šolínova 1 a 3, rodinný dům Albíny Honzákové v Dobřichovicích, spolkový dům Ženského klubu českého v Praze 1, Ve Smečkách 26, a mnoho dalších.
Právě prostřednictvím těchto osobností architektů, spojených s Jihočeským krajem bohatém na architektonické kulturní dědictví, bychom chtěli ukázat alespoň část moderní architektonické tvorby XX. století a představit ji pražským občanům a ostatním návštěvníkům Trmalovy vily
Oldřich Janota
——————–
autor výstavy: Oldřich Janota, o.janota@foibos.cz
manažer projektu: Eva Henkrichová, e.henkrichova@foibos.cz
12. listopadu, 18h – Vernisáž
Vstup: vernisáž zdarma, výstava – snížené: 20 Kč; plné: 40 Kč.
Související články:
Výstava: Slavné domy a stavby Františka Bílka a manželů Petříkových 17.9.2012
nbsp;
Ne, to není hlavní téma Graphisoftu. Aktuální hlavní téma je zrušení trvalé licence!
Dobrý den. Za mě chalupa vypadá úplně jinak, hlavně interiér. Chalupu jsme měli, kachlové kamna s dvěma troubama, chalupářský nábytek,…
Hotovo! Věřím že tím bráchuh potěším :-) Mají malé miminko, tak peníze tam jdou i jiným směrem. Alespoň se nějak…
Jistěže ne, myslím si že takovýto dárek potěší víc než cokoli jiné. V dnešní době ti pořádně nikdo nic jen…
Dobrý den, děkujeme za váš zájem, jednotlivá čísla je možné objednat zde, cena je včetně doručení do schránky. https://send.cz/kosik/polozka/9419674