Výstava v Litomyšli představí podařené i neprosazené stavby města

Fotogalerie ke článku (1)

Návrh Josefa Pleskota na úpravu Jiráskovy ulice, zdroj: TZ Regionální muzeum v Litomyšli

Návrh Josefa Pleskota na úpravu Jiráskovy ulice, zdroj: TZ Regionální muzeum v Litomyšli
Celá fotogalerie (1)

Více i méně podařené stavby a rekonstrukce budov v Litomyšli, plány výstavby, které se v minulosti neuskutečnily, i současné chystané projekty představí od pondělí 23. února výstava v místním Regionálním muzeu. Expozici s názvem Fenomén Litomyšl - příběh moderní architektury malého města si budou moci lidé prohlédnout až do 12. dubna. Výstava nabídne pohled na architekturu města v posledních 150 letech, na návrhy realizované i nikdy nepostavené, na Litomyšl skutečnou i možnou, řekl ČTK ředitel muzea Roman Košek.

"Například litomyšlské divadlo, které mělo stát na úplně jiném místě než je dnes Smetanův dům, mělo být na zámeckém návrší. Poukazujeme i na místo, kde kdysi stála synagoga a kde jsou dnes panelové domy," uvedl Košek. Velmi zajímavý je i návrh z přelomu století, jak měla vypadat rezidenční čtvrť, který ve městě počítal také s okresním soudem.
Litomyšlská radnice je známá tím, že po roce 1989 do města zvala renomované architekty a na velké projekty pořádala architektonické soutěže. Nejznámější je zřejmě rekonstrukce bývalého zámeckého pivovaru na školicí a společenské centrum mezinárodní křesťanské organizace YMCA, pod níž je podepsán architekt Josef Pleskot. Mezi úspěšné počiny lze zařadit i městskou sportovní halu a zastřešení zimního stadionu architektonické kanceláře Burian a Křivinka. Naopak městu v dobách socialistické minulosti uškodil průtah silnice I/35, který je necitlivě rozdělil na dvě části.
"Na výstavě budou i návrhy a záměry, které se teprve chystají, na které se tedy Litomyšlané mohou teprve těšit," řekl Košek. Pozornost výstava věnuje zvláště velkým projektům. Poprvé se bude moci veřejnost seznámit s návrhem rozsáhlé úpravy zámeckého návrší, k vidění budou i projekty plaveckého bazénu, přestavby klubu Kotelna, výstavby nových bytových domů nebo rychlostní komunikaci R35.


Zdroj: ČTK, dosm mal, 22. února 2009

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*