Výstava Vítkovická katedrála

20. 4. 2012 – 26. 5. 2012 “ Jan Světlík Josef Pleskot Vítkovická katedrála “ Galerie Zdeňka SklenářeSmetanovo nábřeží 334/4, Praha 1
Nová architektura ostravských Dolních Vítkovic
Výstava se koná pod záštitou ministryně kultury ČR Aleny Hanákové

Praha 19. dubna (ČTK) – Model nové podoby, kterou dostávají památkově chráněné stavby bývalých vítkovických železáren, vystavuje ode dneška pražská Galerie Zdeněk Sklenář. V měřítku 1:100 je možné v galerii vidět všechny objekty, které se rekonstruují pro nové účely podle návrhu architekta Josefa Pleskota. Výstava Vítkovická katedrála potrvá do 26. května.

Přestavba Dolní oblasti Vítkovic je jednou z největších konverzí industriálních památek v ČR a zároveň i velkou investicí. Rekonstrukce za 500 milionů korun je jedním z projektů, které ministerstvo kultury vybralo pro financování z Integrovaného operačního programu; 85 procent nákladů jde z evropských zdrojů, zbytek platí český stát, v tomto případě MK. Rekonstruované památky by měly být během letošního roku všechny zpřístupněny, v březnu již otevřela svou vyhlídkovou trasu jedna z vysokých pecí.

Návštěvníci výstavy mohou na rozměrném modelu doplněném o další instalace vidět, jak vypadá právě vysoká pec proměněná na vyhlídku a naučnou trasu o výrobě surového železa a oceli nebo jak se dá z plynojemu udělat výuková aula a prostor pro umění.

"Cílem prezentace v Praze je co nejzajímavějším způsobem ukázat lidem, jak to bude v nejbližších měsících v Dolních Vítkovicích vypadat, na co se mohou těšit a hlavně je přimět k návštěvě Ostravy," říká k výstavě Petr Koudela, ředitel sdružení Dolní oblast Vítkovice.

Budovy, které tvoří komplex Dolu Hlubina a koksovna a vysoké pece Vítkovických železáren, se staly v roce 2002 národní kulturní památkou. V rámci projektu financovaného EU se rekonstruují pro nové funkce tři objekty – vysoká pec, energetická ústředna a plynojem, z něhož vznikne kongresové a kulturní centrum.

Součástí areálu má být i nová galerie, generální ředitel strojírenských Vítkovic Jan Světlík je sběratelem umění a stojí za celým projektem nového využití industriálních památek. Vedle rekonstrukcí ale Dolní oblast Vítkovic čekají další proměny. Developerský projekt Nové Vítkovice počítá s investicí 60 miliard korun. Vznikne areál s vědeckými pracovišti, Světem techniky, vysokoškolským centrem, případně krajskou vědeckou knihovnou a sportovištěm.

Pohled od severu

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*