Výstavba berlínského zámku se protáhne, a to nejméně o dva roky

Fotogalerie ke článku (1)

Model nového berlínského zýámku od Francesca Stelly

Model nového berlínského zýámku od Francesca Stelly
Celá fotogalerie (1)

Nový zámek má vyrůst na místě zbouraného socialistického Paláce republiky nedaleko Alexandrova náměstí.

Berlín 26. října (ČTK) - Berlín si na svůj městský zámek, který má vyrůst na místě zbouraného socialistického Paláce republiky nedaleko Alexandrova náměstí, bude muset ještě počkat. Dokončení stavby, které se plánovalo na rok 2014, se totiž oddaluje. Zámek tak bude hotov nejdřív v roce 2016. Podle agentury DPA to dnes v Berlíně řekl německý státní tajemník pro výstavbu Engelbert Lütke Daldrup.

  

Zámek v centru Berlína v minulosti stával. Sídlili v něm pruští králové a němečtí císaři. Za druhé světové války ho poničilo bombardování, v roce 1950 byl tedy stržen. V 70. letech na jeho místě vyrostl hranatý Palác republiky s prosklenou fasádou, kde se odehrávaly komunistické stranické sjezdy i estrády. Kvůli nebezpečnému množství azbestu se loni nakonec stavba k lítosti mnohých východních Němců zbourala.

  

Podrobnosti k průtahům budování zámku nechtěl Lütke Daldrup uvést, a to s ohledem na nynější soudní řízení. Německý antimonopolní úřad totiž smlouvu se Stellou označil za neplatnou. O stížnosti musí rozhodnout vrchní zemský soud v Düsseldorfu.

  

Plány s vybudováním zámku vyvolávají od počátku spory. Někteří totiž požadovali, aby v centru Berlína naproti berlínskému dómu vyrostla přesná kopie historického objektu. Jiní to odmítali. Odborná porota v architektonické soutěži vybrala italského architekta Franceska Stellu, který do budovy začlenil i moderní prvky. Projekt počítá se třemi barokními fasádami, východní fasáda bude nová. Tyto podmínky stanovil Spolkový sněm. Podle průzkumu časopisu Super Illu ale s postavením téměř repliky nesouhlasilo 61 procent Berlíňanů.

  

Výstavba zámku by měla přijít asi na 552 milionů eur (kolem 14,3 miliardy korun). V budově by mělo sídlit Humboldtovo fórum. V něm by se měly nacházet muzejní sbírky, archivy Humboldtovy univerzity či knihovna.

  

Zdroj: Zpráva ČTK z 26. 10. 2009

  

Související články:
Berlínský zámek bude postaven podle návrhu italského architekta

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*