Výstavba dřevěných domů se loni v ČR zdvojnásobila

Fotogalerie ke článku (2)

Dřevostavba Modula 178, dodává Ecomodula, s. r. o.

Dřevostavba Modula 178, dodává Ecomodula, s. r. o.

Dřevostavba Modula 178, dodává Ecomodula, s. r. o.

Dřevostavba Modula 178, dodává Ecomodula, s. r. o.
Celá fotogalerie (2)

Ze dřeva se v Česku nyní staví čtyři až pět procent všech rodinných domů.

V Česku se loni postavilo přibližně 1500 dřevěných domů, to je zhruba dvakrát více než v roce 2006. Za zvýšenou výstavbou dřevostaveb je především nástup mladších generací, které se při opatřování vlastního bydlení nebojí netradičních materiálů. ČTK to dnes na brněnském stavebním veletrhu řekl výkonný ředitel Nadace dřevo pro život Jan Řezáč

Do vyšší poptávky po dřevostavbách se promítlo rovněž zvýšení sazeb DPH od Nového roku, které loni působilo na vyšší poptávku po bydlení obecně. Vliv má také jiný přístup bank.

"Banky zjistily, že dřevostavby jsou úžasně jednoduché," uvedl Řezáč. Stavba dřevěného domu je mnohem rychlejší než u zděných staveb a to podle Řezáče pro banky znamená podstatné zmenšení administrativy.

Na jeden rodinný dům se spotřebuje v průměru 65 metrů krychlových kulatiny. "Kdybychom chtěli zvýšit podíl domů na bázi dřeva na celkové výstavbě na 20 procent, v lesích nám k tomu nezbytně nutné dřevo vyroste za necelý týden. A pokud bychom chtěli všechny rodinné domy stavět ze dřeva, lesy nám k tomu dodají dřevo za jeden měsíc," řekl dnes na tiskové konferenci Jiří Pohloudek z nadace.

Ze dřeva se však v Česku nyní staví čtyři až pět procent všech rodinných domů. Například v Německu je podíl dřevěných staveb na rodinných domcích sedm procent, v Bavorsku dokonce až 70 procent, v Rakousku a Švýcarsku deset procent a v USA 60 procent. V Kanadě se dřevostavby podílejí na bydlení až z 80 procent.

Zdroj: práva ČTK 23.4.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*