Výstavba Nové Karoliny v Ostravě bude pokračovat

Fotogalerie ke článku (1)

Karolina Ostrava

Karolina Ostrava
Celá fotogalerie (1)

Ostrava 14. ledna (ČTK) - Výstavba ostravské Nové Karoliny, která je jedním z největších městských developerských projektů v Česku a zhruba před rokem ji zastavila světová finanční krize, bude pokračovat. Společnost Multi Development, která vyhrála soutěž na zástavbu bývalého průmyslového areálu, totiž získala u bank úvěr 98,5 milionu euro (2,6 miliardy Kč). Informaci, kterou ČTK získala z důvěryhodného zdroje, dnes potvrdil i náměstek ostravského primátora Lukáš Ženatý (ODS). Náklady na celý projekt mají podle plánu dosáhnout zhruba 15 miliard korun.

Práce na stavbě by mohly být zahájeny během několika týdnů a jejich spuštění bude záviset nejen na počasí, ale i na snížení hladiny podzemní vody. Společnost Multi Development zatím získala peníze na část první ze čtyř etap výstavby. Finance má od více bankovních ústavů, mezi nimiž jsou kromě českých bank i zahraniční instituce. "Je to naúvěrování části první etapy, která je nejnáročnější na výstavbu. To znamená obchodně-společenského centra a všech infrastruktur včetně náměstí," uvedl Ženatý.

Součástí první etapy je ale i výstavba bytového domu a administrativního komplexu. Multi Development se ještě před úplným zastavením prací dohodla, že na výstavbě administrativní části první etapy Nové Karoliny bude spolupracovat se společností Passerinvest Group. Práce na stavbě se ale nakonec kvůli krize zastavily úplně.

Ženatý dodal, že smluvním partnerem města je právě Multi Development a město tudíž očekává, že první etapa bude dokončena včetně administrativního komplexu i bytového domu.

Podle Ženatého je úvěr, který se společnosti podařilo vyjednat, největší jaký se developerovi na území ČR podařilo v krizi získat. "Pořád si myslím, že jsme v roce 2006 vybrali dobrého partnera a jeho schopnost v této naprosto šílené době, kdy banky nepůjčují peníze, dotáhnout úvěr do konce, jen dokazuje, že máme vedle sebe partnera, na kterého je možné se spolehnout," uvedl Ženatý.

Ostravští městští zastupitelé na svém listopadovém zasedání rozhodli, že na žádost společnosti posunou harmonogram výstavby jednotlivých etap o dva roky. S dokončením první etapy se původně počítalo v roce 2010. Celá Nová Karolina se měla dokončit v roce 2016, celková dostavba se tak posouvá na rok 2018. Město však definitivní schválení dodatku smlouvy o posunu harmonogramu podmínilo právě doložením úvěrové smlouvu.

Nová Karolina má vyrůst na ploše 32 hektarů, a měla by tak být více než sedmkrát větší než pražské Václavské náměstí. Celkem má vzniknout 97.000 metrů čtverečních maloobchodních prostor, 67.000 metrů čtverečních kanceláří a 78.000 metrů čtverečních určených k bydlení. V lokalitě má být také 3500 parkovacích míst. Poslední budovy někdejší koksovny Karolina byly zbourány před zhruba 20 lety, deset let muselo být místo dekontaminováno.

Související články:
Nová Karolina PARK
Nová Karolina, Ostrava. 1. etapa

Stavba Nové Karoliny v Ostravě by mohla pokračovat počátkem roku
E15: Stavbu Nové Karoliny v Ostravě přerušil i Passerinvest '
Do roku 2010 bude postavena první část Nové Karoliny 
Po dvou letech příprav se v Ostravě začne budovat Nová Karolina
Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*