Výstavba v obcích bez územního plánu může být jednodušší

Schválena novela stavebního zákona.

Poslanecká sněmovna 19.3.2008 v závěrečném čtení schválila novelu stavebního zákona. Jednou z nejvýznamnějších změn, kterou poslanci přijali, je možnost stavět určité druhy staveb v nezastavěných částech obcí, které nemají územní plán. To se týká zhruba 2800 obcí v Česku, které až na výjimky nemají víc než 1000 obyvatel, řekl ČTK autor pozměňovacího návrhu Václav Mencl (ODS).

Podle současného zákona přitom není možné stavět v nezastavěných částech těchto obcí. Až do roku 2015 bude možné podle přijatého přechodného ustanovení v těchto místech stavět například stavby pro bydlení nebo stavby občanské vybavenosti. Ty ale budou muset hraničit s pozemky v zastavěném území. Povoleny budou také zemědělské stavby pro trvalé bydlení s nejvýše třemi samostatnými byty.

Stavět takto bude ale možné jen se souhlasem zastupitelstva obce. Souhlas také bude moci obsahovat podmínky pro umístění stavby. Řešení problému s povolováním staveb v nezastavěném území by mělo podle Mencla pomoci zejména malým obcím v jejich dalším rozvoji.

„Dobré by to určitě bylo. Jenže s tím, že se to chystá, měla být veřejnost seznámena alespoň o rok dřív,“ řekl starosta obce Kuklík na Žďársku Ladislav Regent. Uvedl, že pod tlakem stavebního zákona již mnoho malých obcí zadalo zpracování územního plánu. „Zastavit to, to je nesmysl, to by byly vyhozené peníze,“ vysvětlil. Kuklík se 176 obyvateli bude mít územní plán hotov na konci tohoto roku, zaplatí za něj 120 000 korun. Tato částka představuje asi osm procent ročního rozpočtu této obce.

Novela řeší mimo jiné povolování souboru staveb. Pokud například stavebník staví současně rodinný dům a vedle něj garáž, projedná to stavební úřad prostřednictvím jednoho povolení. Obce by také podle nové úpravy nahrazovaly zpracované územní plány nikoli v pětileté, ale devítileté lhůtě. To by jim mělo pomoci ušetřit peníze.

Stavebníkům novela usnadní výstavbu plotů. Například všechny ploty vyšší než 1,8 metru hraničící s veřejným prostranství vyžadovaly podle dosavadní úpravy stavební povolení a nesměly být postaveny svépomocí. Nově už to nebude nutné.

Novelu podpořilo 160 přítomných poslanců ze všech politických stran. Proti nebyl nikdo z nich. Zákon nyní zamíří do Senátu. Pokud ho horní komora schválí, poputuje k podpisu prezidentovi.

Zdroj: Zpráva ČTK 19.3.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*