Výstavba v Praze

V Praze bude letos dokončeno rekordní množství kanceláří
Developeři chtějí stavět hlavně ve Vysočanech, Karlíně a Zličíně

BB Centrum Delta (Investor: Passerinvest, autor: Aulík Fišer architekti)
V Praze bude letos dokončeno rekordní množství kanceláří

(ČTK) – V Praze bude letos dokončena rekordní plocha kancelářských prostor, celkem by mělo přibýt až 150 tisíc metrů čtverečních kanceláří. Vyplývá to z aktuální studie společnosti Professional, která je aliančním členem BNP Paribas Real Estate. Jen během prvních devíti měsíců roku přibylo v hlavním městě 92.300 metrů čtverečních kanceláří, za stejné období loňského roku to bylo 85 tisíc metrů čtverečních.
Míra neobsazenosti se v třetím čtvrtletí přiblížila 14 procentní hranici, když se ustálila na 14,2 procenta. Největším letos dokončeným kancelářským projektem jsou dvě etapy City West v pražských Stodůlkách investora Finep, které mají celkovou rozlohu 24 tisíc metrů čtverečních.

Aktuálně je v Praze ve výstavbě 283.300 metrů čtverečních kancelářských ploch, přičemž 56.700 metrů čtverečních by mělo být dokončeno ještě letos. Nejvíce administrativních budov se nyní staví v Praze 4 a Praze 5. Největší rozestavěnou kancelářskou budovou je BB Centrum Delta (32.500 metrů čtverečních) následovaná Metronomem (30.000 metrů čtverečních) a Enterprise Center (29.000 metrů čtverečních).

Kanceláří v hlavním městě s novou výstavbou postupně přibývá. Celková výměra moderních kancelářských ploch v Praze přesáhla na konci druhého čtvrtletí hranici tři miliony metrů čtverečních, aktuálně je v hlavním městě 3,06 milionu metrů moderních kanceláří.
zdroj vizualizace: praha.eu

Na území bývalého areálu ČKD — Slévárny a Moury ve Vysočanech má vzniknout nová čtvrť, kterou plánuje vybudovat developer AFI Europe Czech Republic. Projekt, který v únoru tohoto roku získal územní rozhodnutí, zpracovala architektonická kancelář CMC Architects.
Developeři chtějí stavět hlavně ve Vysočanech, Karlíně a Zličíně

(ČTK) – Developeři v pražských městských částech plánují masivní stavbu nových bytů. Jen ve Vysočanech je aktuálně rozpracováno šest lokalit s rozlohou několika desítek hektarů, upozornila realitní poradenská společnost CBRE. Velký zájem je také o Karlín, Holešovice, Modřany a Zličín.

"Aktuálně například ve Vysočanech monitorujeme šest rozpracovaných lokalit s rozlohou několika desítek hektarů," uvedl Jan Hospodář ze společnosti CBRE s tím, že mnoho developerů oživilo zájem o několikafázové rezidenční projekty. Trendem posledních let přitom byly spíše jednofázové projekty do sta bytových jednotek.

K oživení investičního a developerského apetitu pomohlo podle CBRE srovnání úrovní nabídky a poptávky do stejných cenových relací. "Zatímco v posledních letech se buď nabízely problémové projekty za rozumnou cenu, které ale nikdo nechtěl, a dobré projekty byly v omezeném množství za nereálné ceny, dnes se na trhu objevují zajímavé nabídky v dobrých lokalitách a za rozumné ceny," uvedla CBRE.

Rezidenční developeři podle Hospodáře kupují projekty se stavebním povolením, u kterých je možné ihned zahájit stavbu, i rozvojová území, které vyžadují práci na změně územního plánu a získání všech potřebných povolení.

K developerům, kteří plánují v příštích letech silnou výstavbu nových bytů, patří oba největší hráči na pražském trhu. Central Group i Ekospol chtějí postavit tisíce bytů za miliardy korun. Nahrává jim k tomu aktuální situace na pražském rezidenčním trhu, kdy přibývá zájemců o koupi bytu. Jen během devíti měsíců letošního roku prodali developeři v hlavním městě 4250 nových bytů, což je meziročně o 22,7 procenta více. Developeři odhadují, že celkové letošní prodeje vzrostou proti loňsku o deset procent na 5500 až 5600 bytů. Na konci třetího čtvrtletí bylo v nabídce developerů v Praze 7000 nových bytů s celkovou ceníkovou hodnotou 32 miliard korun.
zdroj vizualizace: praha.eu
  

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*