Výstavy k výročí narození Adolfa Loose

Letošní rok byl oficiálně vyhlášen Rokem Adolfa Loose. Jeho cílem je připomenout 150. výročí od narození tohoto světově proslulého architekta, jenž se narodil 10. prosince 1870 v Brně. Několika Loosovými realizacemi se pyšní také město Plzeň. Proto připravilo mimo jiné dvě rozsáhlé výstavy s velkoformátovými fotografiemi, které odrážejí architektovo působení ve městě. Obě expozice, jež jsou umístěny v prostoru U Branky a v mázhauzu radnice na náměstí Republiky, jsou veřejnosti přístupné od 3. října.     

„Plzeň si výročí narození Adolfa Loose hrdě připomíná, vždyť je to nejvýznamnější architekt, který kdy v celé historii Plzně ve městě působil. Je dnes celosvětově uznávaný a jeho realizace kromě Plzně či Prahy najdeme po celé Evropě, především ve Vídni, ale také v Paříži, Montreux, Semmeringu i jinde,“ uvedl plzeňský primátor Martin Baxa. 
„Ve veřejných prostorách U Branky a v mázhausu plzeňské radnice se představí dvojice výstav věnovaných vývoji těchto pokladů světové architektury od jejich vzniku až po současnost. Pořádá je město Plzeň ve spolupráci s příspěvkovou organizací Plzeň – TURISMUS, “ uvedla náměstkyně primátora pro oblast kultury, památkové péče a sociálních věcí Eliška Bartáková. Doplnila, že autorem textů je Karel Zoch, vedoucí Odboru památkové péče Magistrátu města Plzně.

Na výstavě ve Smetanových sadech s názvem Adolf Loos: Skrytě. Utajené klenoty moderní architektury autoři ukazují, jak Loosovy plzeňské interiéry vypadaly těsně po dokončení. Architekt hotové interiéry nechal vyfotografovat a založil je do svého archivu. Po jeho smrti v roce 1933 se archivu ujali jeho žáci. „V době druhé světové války byl archiv uskladněn v Královské komoře britských architektů v Londýně. Po válce byl darován vídeňské galerii Albertina a odtud nám nyní fotografie zapůjčili,“ připomněl Karel Zoch. Doplnil, že jde o precizní snímky ve vysokém rozlišení, které umožňují velkoplošnou prezentaci. Tyto fotografie dosud na velkoplošných formátech vystaveny nebyly.

U Branky budou k vidění i původní stavební výkresy k Loosovým realizacím, které se dochovaly v archivu Stavebně správního odboru plzeňského magistrátu. „Měli jsme k dispozici to, co Loos předkládal tehdejšímu stavebnímu úřadu ke schvalovacímu řízení. Některé výkresy jsou dokonce provedeny jako perspektivní vizualizace,“ vysvětlil vedoucí památkového odboru.  Lidé si mohou tuto expozici prohlédnout do 30. října.

Druhá výstava v mázhauzu radnice na náměstí Republiky návštěvníkům přiblíží, co se s Loosovými prostory stalo poté, co je opustili původní židovští obyvatelé. Jmenuje se Adolf Loos: Proměny. Od zavržení ke vzkříšení. K vidění je do 22. října.

„Chceme na ní lidem ukázat, jak se s byty nakládalo v době nacistické okupace a v době socialismu a jak nakonec vypadají dnes. Tak například dům Semlerových na Klatovské 110 sloužil zčásti jako fotoateliér, před tím dokonce jako učebna plzeňské lékařské fakulty. Byla v něm umístěna zubařská křesla a studenti se učili na figurínách vrtat zuby,“ uvedl Karel Zoch. Doplnil, že bude k vidění i digitální model bytu Krausových. „Dochoval se jako torzo, ale my jsme chybějící části nechali vymodelovat. Chceme nechat vytvořit i digitální modely dalších Loosových plzeňských realizací,“ přiblížil.

Podle něj tato výstava připomíná i jednu z nejvýznamnějších osobností, která se zasloužila o to, že Loosovy realizace byly v Plzni zachovány, a to kunsthistoričku Věru Běhalovou. „Působila v Plzni na konci 60. let minulého století. Většinu Loosových realizací nechala zaevidovat k památkové ochraně a tím je zachránila pro budoucnost,“ dodal.

Vedle těchto dvou výstav se ukuteční v Plzni tři menší, které pořádá ve spolupráci organizace Plzeň – TURISMUS a Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni přímo v interiérech od Adolfa Loose. Dvě z výstav budou k vidění od 30. října do ledna 2021 při běžných prohlídkách interiérů v Bytu rodiny Krausových v Bendově 10 a v Bytu rodiny Voglových na Klatovské 12. Třetí multimediální instalace se veřejnosti představí ve výjimečně přístupném Apartmá Richarda Hirsche v Plachého 6 v den výročí narození Adolfa Loose, tedy 10. prosince, a během následujícího víkendu, tedy 12. a 13. prosince.

Adolfa Loose připomene v Plzni i výstava fotografií Loosovy plzeňské interiéry / z fotoarchivu plzeňského pracoviště Národního památkového ústavu. Výstava se koná v sídle organizátora, tedy Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Plzni, v prostoru mázhauzu domu U Zlatého slunce v Prešovské ulici č. 7. Přístupná je denně od 6 do 18 hodin a potrvá do listopadu 2020.

Adolf Loos: Skrytě. Utajené klenoty moderní architektury.
2. 10. – 30. 10. 2020
U Branky
Výstava představí podobu vybraných Loosových realizací v Plzni na unikátních dobových fotografiích poskytnutých archivem Albertina Museum ve Vídni.

Adolf Loos: Proměny. Od zavržení ke vzkříšení.
2. 10. – 23. 10. 2020
Mázhaus
Výstava v prostoru mázhausu plzeňské radnice dovolí skrze dochované fotografie a plány nahlédnout do vývoje Loosových realizací v Plzni od doby, kdy byly opuštěny svými původními vlastníky až do současnosti.

Ze vzpomínek Evy Brummelové
10. 12. – 12. 12. 2020
Apartmán Richarda Hirsche / Plachého 6
Ateliéry ilustrace a multimédia připravily novou originální instalaci v Loosově apartmánu pro Richarda Hirsche, který je po částečné rekonstrukci přístupný pouze příležitostně. Ilustrovaná povídka věnovaná životnímu příběhu Evy Brummelové před návštěvníky ožije prostřednictvím videoanimace.

Loos v novém: Grafický Design
10. 12. – leden 2021
Byt rodiny Krausových / Bendova 10
Studenti Ateliéru grafického designu vytvořili sérii prací inspirovaných osobou, životem a dílem architekta Adolfa Loose. 

Dialog fotografie
10. 12. –  leden 2021
Byt rodiny Voglových / Klatovská 12
Práce studentů Ateliéru fotografie na téma Adolf Loos citlivě doplňují interiér bytu Voglových a s originálním zařízením a doplňky interiéru vzájemně komunikují.

Informace o Loosových interiérech v Plzni a prohlídkách najdete na www.adolfloosplzen.cz.
tisková zpráva

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*