Vzdělávací komplex UTB je stavbou roku Zlínského kraje

(ČTK) – Nejvyšší cenu v soutěži Stavba roku 2017 Zlínského kraje, Grand Prix architekta Pavla Nováka, získal letos Vzdělávací komplex zlínské Univerzity Tomáše Bati. Navrhla jej architektka a zlínská rodačka Eva Jiřičná a její pražský kolektiv, ateliér AI DESIGN. Stavba v centru Zlína byla otevřena loni v prosinci, projekt si vyžádal přes 500 milionů korun. Grand Prix se v soutěži neuděluje každý rok, ale pouze mimořádným stavebním počinům, řekla novinářům předsedkyně poroty Dagmar Nová. Vzdělávací komplex je pátou stavbou, která v historii soutěže cenu získala, letos se soutěž konala 16. rokem.

Odborníci u komplexu ocenili, jak se podařilo zapojit novostavbu do předválečné baťovské architektury. V těsné blízkosti jsou další školské stavby, také kongresové a univerzitní centrum, které rovněž navrhla Jiřičná. „Toto území je velmi citlivé na dořešování, řadu let bylo prázdné,“ řekla ČTK Nová, podle které byly již dříve snahy území zastavět a hrozilo také, že tam bude například market. Město poté prodalo pozemek univerzitě, která tam naplánovala areál.

„Školní areál byl plánovaný urbanistou Františkem L. Gahurou už koncem 20. let minulého století, pak architekt Lorenc navrhnul školské budovy a areál byl zastavěn. Přičemž prvotní návrhy Gahury byly daleko rozsáhlejší. Když se regulovala nová výstavba, vycházelo se z prvotních idejí architekta Gahury,“ uvedla Nová. Ocenila také nové technologie, materiály a detaily objektu provedené na vysoké úrovni.

V minulosti dostaly Grand Prix tři objekty v bývalém zlínském baťovském průmyslovém areálu, a to Podnikatelské a inovační centrum, Baťův mrakodrap a Baťův institut, také hospic Citadela ve Valašském Meziříčí.

Vzdělávacímu komplexu udělil letos v rámci soutěže cenu také hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). Soutěž vyhlašuje krajská organizace Svazu podnikatelů ve stavebnictví ČR a Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků ve výstavbě. Porotci letos hodnotili 39 staveb dokončených stavebními firmami ze Zlínského kraje v loňském roce. Úroveň staveb, jejich provedení, použité materiály a technologie jsou podle porotců stále lepší.

Nejvíce staveb bylo tradičně přihlášeno v kategorii Stavby občanské vybavenosti, bylo jich 12, hlavní cenu získalo Prediko centrum ve Zlíně. Nejlepší mezi domy pro bydlení byl bytový dům v ulici Kvítková ve Zlíně. V dalších kategoriích dostaly hlavní cenu areál firmy Valve Control v Nivnici, projekt zkapacitnění prameniště a rekonstrukce přivaděče vody realizovaný společností Vodovody a kanalizace Kroměříž či rekonstrukce holešovského zámku.

Doplněno Stavbaweb:
Projekt na stránkách autorů najdete ZDE.

Související články:
Vzdělávací komplex UTB ve Zlíně  23.3.2018
Nový Vzdělávací komplex UTB ve Zlíně  7.12.2017
Zlínská univerzita zahájila stavbu Vzdělávacího komplexu  18.12.2015


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*