Vzdělávací komplex UTB ve Zlíně

AI – DESIGN, přední české architektonické studio dokončilo již třetí budovu ve Zlíně. Během dvou let 2015 – 2017 vyrostl v centru Zlína v ulici Štefánikova nový objekt Univerzity Tomáše Bati. Autory projektu jsou světově uznávaná architektka a zlínská rodačka Eva Jiřičná a architekti Petr Vágner a Jura Bečička z ateliéru AI – DESIGN. V prosinci byl objekt slavnostně otevřen a od letního semestru 2018 je již plně využíván studenty Fakulty humanitních studií. Stejný ateliér navrhl ve Zlíně již dříve nedaleké Kongresové a Univerzitní centrum.

„Při návrhu jsme byli dost ve svěrací kazajce. Museli jsme dodržet šířku i délku bloků, byli jsme limitování prostorem i výškou. Proto vznikly dva bloky kopírující okolní zástavbu, mezi něž jsme umístili vstupní část a aulu,“ uvedla v rozhovoru pro univerzitní časopis Universalia Eva Jiřičná.

„Snažili jsme se univerzitní budovu uzpůsobit tak, aby co nejlépe vyhovovala studentům a zaměstnancům. S univerzitou v současné době ještě dolaďujeme poslední detaily, na stěny vybíráme panely, které by studenti a pedagogové mohli používat. Jde nám o to, aby interiéry fungovaly jak po estetické tak i po praktické stránce,“ vysvětluje Petr Vágner.   

Novostavba Vzdělávacího komplexu UTB se skládá ze dvou identických traktů (křídel) o šesti nadzemních podlažích, vzájemně propojených přízemním vstupním objektem. V přízemí se nachází foyer s recepcí, velká posluchárna pro 240 osob a tři menší posluchárny pro 98, 70 a 72 osob. Zbývající plocha prvního nadzemního podlaží obsahuje učebny, pracovny, výstavní galerii, komunikační a technické místnosti. V dalších nadzemních podlažích je umístěno 13 seminár-ních učeben, 4 odborné zdravotnické učebny, 5 multimediálních jazykových učeben, počítačová učebna, kabinety pedagogů, kanceláře a zasedací místnosti. Nechybí specializované učebny pro výuku ošetřovatelství, dále multimediální učebny pro výuku jazyků a tlumočení, učebna pro hudební výchovu, a také Studentský klub.

Soubor dvou dominantních budov je provázán dvěma podzemními podlažími, v nichž se nacházejí garáže pro 87 vozidel a provozně technické zázemí komplexu. Objekt je v centru Zlína dostupný osobními auty, prostředky MHD i pěšky, nachází se v bezprostřední blízkosti dalších univerzitních budov a kongresového centra.

Svou orientací a architektonickým řešením objekt respektuje urbanistický systém v dané lokalitě a plynule navazuje na stávající zástavbu. Vzdělávací komplex je již třetí budovou, kterou studio AI – DESIGN pro město Zlín a Univerzitu Tomáše Bati navrhlo. První je nedaleké Univerzitní centrum a druhou budovou je Kongresové centrum. Dá se očekávat, že se Vzdělávací komplex UTB stane další výraznou novodobou stavbou ve Zlíně.

Budova byla slavnostně otevřena v prosinci roku 2017, pro studenty je k dispozici od letního semestru 2018. 

V rámci otevření byla v přízemí budovy zahájena výstava fotografíí pod názvem Schodiště Evy Jiřičné, kterou připravila univerzita ve spolupráci s Fakultou multimediálních komunikací a studiem AI – DESIGN. Výstava představuje realizace schodišť z budov a interiérů z celého světa, jimiž se prof. Jiřičná proslavila, a díky nimž bývá nazývána první dámou high tech architektury. Výstava je přístupná i veřejnosti do začátku května.

___

Investor: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
Autoři: Eva Jiřičná, Petr Vágner a  Jura Bečička, AI – DESIGN
Návrh a realizace: studio AI-DESIGN  
Zastavěná plocha – 2.861m2, užitná plocha – 13.088m2, obestavěný prostor – 59.240m3
Foto: Peter Cook 

___
AI – DESIGN (Architektura Interiér Design) založili v roce 1999 architekti Eva Jiřičná (*1939, Zlín) a Petr Vágner (*1970, Praha).
Mezi nejznámější realizace patří Oranžerie na Pražském hradě (1999), Hotel Josef v Praze (2002), rekonstrukce bývalého kostela svaté Anny v Praze (2004), Univerzitní centrum Zlín (2008) a Kongresové centrum Zlín (2011) www.aidesign.cz
Architektka českého původu Eva Jiřičná více než 45 let žije a pracuje v Londýně, kde v roce 1984 založila ateliér – Eva Jiricna Architects Limited.
V roce 1999 společně s Petrem Vágnerem založila ateliér AI – DESIGN v Praze.

Architektura a design studia AI – DESIGN se vyznačuje lehkostí, prosvětleností a respektem k materiálu. Ke klientům ateliéru patří významné firmy a instituce, například Pražská křižovatka Dagmar a Václava Havlových, Karel Schwarzenberg, British Council, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Město Zlín, v současné době Central Group a finanční skupina RSJ a další. Oba ateliéry získaly četná mezinárodní i domácí ocenění za design a jejich práce jsou pravidelně publikovány v prestižních časopisech a knihách doma i ve světě.
Eva Jiřičná si vysloužila ocenění i za osobní přístup v oblasti architektury a designu – byl jí udělen titul Královský průmyslový designer, Řád Britského impéria za design, byla zvolena členkou Královské akademie umění a uvedena do Americké síně slávy. Získala čestné doktoráty a profesury na několika univerzitách, byla zvolena předsedkyní Architectural Association v Londýně. Intenzivně přednáší o své práci po celém světě.

Petr Vágner odešel za Evou Jiřičnou před 20 lety, kdy si ho jako studenta vybrala na roční praxi do své kanceláře v Londýně. Po návratu do Prahy založili společný ateliér AI-DESIGN, v němž od té doby vzniklo více než sto projektů a realizací. Mezi nejznámější patří hotel Josef, první designový hotel ve střední Evropě, Dům U Tří čápů, Hotel Maxmilián, rekonstrukce kostela svaté Anny (Pražská křižovatka), Kongresové a Univerzitní centrum Zlín, rekonstrukce řadového domu na Břevnově nebo interiér bytu, oceněný Grand Prix Architektů v kategorii Interiér. Další ocenění získalo studio AI-DESIGN za hotel Josef Grand Prix v kategorii Architektonický design a čestné uznání za Svatou Annu v Grand Prix v kategorii Rekonstrukce.
Petr Vágner též vytvořil a prezentoval na Designbloku 2013 svou vlastní kolekci interiérových stolů, která pak byla vystavena i na milánském veletrhu nábytku v rámci exhibice firmy LASVIT.
tisková zpráva


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*