Vzdušné a jedinečné střešní prostory

Tento text je zaměřený na současné možnosti využití velkého potenciálu střešních prostor dobře navrženými střešními okny. Prostory mezi střechami jsou vzdušné, přidaná hodnota jejich genia loci oprávněně vábí nové obyvatele i stavitele. Současné technologie střešních oken dávají místnostem prostornost a jedinečnost při zachování celoročního tepelného komfortu. Letní horko i zimní mrazy spolehlivě řeší vhodná skla a profily oken.

„Tvrdím, že soukromým investorům i developerům se investice do kvalitního a krásného střešního prosklení bohatě vrátí – v prodejní ceně bytu či v radosti z bydlení v něm. Schválně si tyto místnosti představte s jedním či dvěma běžnými typovými střešními okny,“ říká Jakub Formánek za dodavatele prosklení Solara. „Jde to i takto krásně. Taková ateliérová okna definují první dojem z interiéru, je to radost i pro nás výrobce.“

Využití potenciálu střešních prostor je samostatná disciplína, velkým benefitem jsou libé emoce spojené s pobytem mezi střechami. Příjemnou výzvou vizuálně otevřít místnosti, dostat uživatele bytu k výhledům, dostat je do toho volného prostoru kolem.

České poradenství, německá certifikace
Posuvná střešní okna Solara PERSPEKTIV se otevírají manuálně, či integrovanými elektrootvírači a systém dešťového senzoru a záložního zdroje zajistí automatické uzavření při dešti i v případě výpadku proudu.

„Osobně preferuji jednoduchost a hladkost manuálního ovládání, nicméně tyto možnosti řešíme při osobních schůzkách s architekty, někdy jen po telefonu a e-mailu přímo se zákazníkem. Také jak upravená skla zvolit pro letní slunce či pro zimní mrazy, jaký systém zastínění je vhodný pro ateliérová okna a který naopak funguje bídně, nebo jak napojit elektrootvírače oken na řízené větrání či na inteligenci bytu,“ popisuje Jakub Formánek poradenství k používaným technologiím.

Posuvná okna Solara PERSPEKTIV jsou certifikovaná v Německu. „Získání německé certifikace IFT Rosenheim pro naše střešní okna byl samozřejmě proces mnoha papírů, což si málokdo opravdu užívá 🙂 ale spolupráce s techniky a inženýry oknařského bavorského institutu byla férová, řekl bych rovná.“ Certifikováno bylo v roce 2018 již nové provedení designu oken, vybavené celopřesahovým sklem, ostřejšími konturami profilů a několika dalšími prvky.

Referenční projekty
Na www.solara.cz jsou k dispozici podrobnější technické informace, výkresové podklady a knihovna referenčních staveb, ze kterých si lze jednoduše vyfiltrovat projekty s posuvnými střešními okny. Referenční projekty zahrnují typová i zcela zakázková provedení oken z Čech, Mnichova a Vídně. Přejeme dobrou inspiraci a dostatek možností pro jedinečné střešní byty.

Redakce Solara

One Comment

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Z druhého snímku je zřejmé, že |libé emoce spojené s pobytem mezi střechami| bude mít jen ten, kdo bude první. Pokud budou střešní okna na všech střechách, střechy de facto zmizí a lidi si budou koukat do bytů. V tomhle případě souhlasím s pražskými památkáři, že přinejmenším na malostranské střechy nepatří.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*