Wavin představí na Aquatermu moderní materiály pro rozvody vody či topení

Kvalitní pitná voda se stala pro mnoho z nás samozřejmostí. Zvykli jsme si otočit vodovodním kohoutkem a nabrat si do sklenice zdravotně nezávadnou pitnou vodu. Stejně tak pokládáme za samozřejmost i topení – stačí nastavit požadovanou teplotu na termostatu a za chvíli je doma příjemně teplo. Velkou zásluhu na této „samozřejmosti“ nesou mimo jiné i správně vybrané rozvody vody či topení. Jaké jsou materiálové novinky v tomto oboru se můžete dozvědět na stánku firmy Wavin na výstavě Aquatherm Praha.

Pro vodovodní i topenářské instalace lze použít celou řadu potrubních systémů z rozdílných materiálů, a i metody montáže a spojování jsou různé. Praxe ukazuje, že k nejpopulárnějším materiálům se dnes řadí zejména plastové materiály a v případě trubek se stále více prosazuje vícevrstvý typ konstrukce. Důvodem jsou vynikající vlastnosti, jako jsou odolnost vůči tlaku a teplotě a nízká teplotní roztažnost. Plastové trubky jsou lehké a ve srovnání s těmi kovovými se s nimi snadněji manipuluje, montáž je jednoduchá a bezpečná. Jejich cena je nižší a díky absenci koroze mají velmi dlouhou životnost. 

Vícevrstvé potrubní systémy
V současnosti jsou hodně využívány vícevrstvé trubky složené ze síťovaného polyetylenu, hliníku a polyetylenu (PE-Xc/Al/PE-HD). Hliníková vrstva ve vícevrstvém potrubí snižuje teplotní roztažnost, která je tak srovnatelná s roztažností potrubí z mědi. Vnitřní vrstva ze síťovaného polyetylenu PE-Xc poskytuje potrubí pružnost a ohebnost. Tato vlastnost podstatně zjednodušuje instalaci a snižuje náklady. Potrubí lze kombinovat s novými lisovacími tvarovkami Wavin M5, které jsou vyrobeny z vysoce kvalitní mosazi. Součástí tvarovek je lisovací límec z ušlechtilé oceli, jenž je vybaven kontrolním otvorem, pomocí kterého lze před zalisováním zkontrolovat správné zasunutí trubky do tvarovky. Těla tvarovek mají inovovaný šestihranný průřez, který kladně ovlivňuje nasouvací síly, což ulehčuje práci instalatéra. Nová generace kovových lisovacích tvarovek Wavin M5 zaručí, že nezalisované anebo nekvalitně zalisované spoje budou bezpečně odhaleny při tlakové zkoušce vzduchem, kdy vydají akustický signál. 

Potrubí i tvarovky z pokročilého materiálu PP-RCT
Do popředí zájmu se dostává i potrubí z polypropylenu nové generace, PP-RCT, typ 4. Právě v tomto materiálu leží dle výrobců plastových potrubních systémů budoucnost polypropylenových trubek, neboť trubky z materiálu PP-RCT s menší tloušťkou stěny oproti trubkám z materiálu PP-R vykazují nejen lepší provozní parametry, ale i větší průtočný profil, což umožňuje použít menší průměry v instalaci a tím ji zrychlit a zlevnit. Jako vhodný příklad může sloužit trubka Wavin EVO, kterou bylo možné díky vlastnostem materiálu PP-RCT vyrobit s výrazně tenčí stěnou, a tak je EVO o 28 % lehčí a nabízí o 37 % větší průtočnost než dříve hojně využívané trubky z PP-R PN20. Z materiálu PP-RCT jsou v nabídce Wavin k dispozici i tvarovky. Stejně jako v případě plastových trubek je materiál PP-RCT umožňuje vyrábět s menší tloušťkou stěny, a tedy s nižší hmotností, což zajistí snazší manipulaci a méně robustní instalaci. 

Na co vše může mít vliv materiál rozvodů vody či topení
Kvalita pitné vody
– moderní plastové materiály splňují ty nejpřísnější hygienické normy a přispívají k vysoké kvalitě pitné vody. Svou roli v tom má také hladký vnitřní povrch trubek i tvarovek, který nedovoluje usazovaní nečistot v potrubí.
Dlouhá životnost instalace – pro nové plastové materiály je deklarovaná životnost vyšší než 50 let.
Bezproblémový provoz bez havárií – díky odolnosti vůči tlaku a teplotě, nízké teplotní roztažnosti a zejména bezpečné a těsné montáži jsou havárie prakticky vyloučené.

S inovativními produkty Wavin z oblasti TZB se můžete seznámit i osobně, a sice od 3. do 6. března 2020 na odborném veletrhu technického zařízení, techniky prostředí a technologií pro energeticky efektivní budovy Aquatherm Praha, v hale 5, na stánku č. 514.

Prezentována budou mimo jiné nová řešení pro vnitřní instalace, jako jsou regulace Sentio, tichá kanalizace Wavin AS+, lisované tvarovky Wavin M5, tvarovky PP-RCT ze Systému Ekoplastik a aktuality ve Wavin knihovnách pro program Revit.

podle podkladů firmy Wavin

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*