Wim Wenders se chystá udělat 3D dokument o architektuře

Přečetli jsme na archdaily: Sotva nedávno dorazil nový dokument Wima WendersePinado kin, mluví se ve světě internetu o plánech německého režiséra natočit 3D dokument o architektuře.

foto: © European Parliament / Pietro Naj-Oleari, 2010

V nedávném rozhovoru pro Documentary Channel Wenders odhalil své plány, když řekl: “Už jsem začal dlouhodobý projekt, další 3D dokument. Zabere to několik let a bude to o architektuře. Vždycky jsem chtěl dělat film o architektuře, mám mezi architekty mnoho přátel. Ale je to nové téma, nikdy jsme nevěděl, jak k němu přistoupit filmem. Díky PINA jsem si uvědomil, že architektura je něco, co může být filmu skutečně blízké. Už jsme začali točit, ale je to skutečně pouhý začátek. Bude to můj další dokument ve 3D, ale v budoucnu určitě udělám i hraný film ve 3D.”

A Wenders pokračoval: „Většina architektů už s tím má zkušenost, mají svou 3D prezentaci. Můžou vstoupit do svého domu, dříve než ho začnou stavět. Ale já přemýšlím hlavně o moderní architektuře, udělat film, který by se zabýval smyslem místa a jak ho mění způsob, jímž lidé používají budovy, a jak jsou tvarována města a budovy. Takový film ještě udělán nebyl. Cítit, co s vámi prostor dělá, to je něco, co byste mohli snáze popsat slovy, než v dojrozměrném filmu. To je opravdu o smyslu místa. Je to pocit, který architekti a filmaři sdílejí a je to společné oběma profesím. Jsem opravdu nadšený, že teď mám tento nástroj, který místu dává smysl, a jsem úplně uchvácený svým projektem o architektuře.

Wenders už na 12. Biennale v Benátkách v roce 2010 promítal krátký 3D film “If Buildings Could Talk” (Kdyby domy mohly mluvit), který mohl být východiskem k novému dokumentu. Film o Rolex Learning Centru, je možno shlédnout na YouTube.

Interview, které Wenders poskytl  Hansi Ulrichu Obristovi na Biennale v roce 2010, je také možno shlédnout na YouTube.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*