Wise Architecture: y-house

Tradiční okna jsou osazena v průsvitné fasádě z polykarbonátu, která pocitově zvětšuje interiér bytů v obytném domě v Seoulu.
místo: 652 Geumho-dong 2-ga, Seongdong-gu, Seoul, Korea
zóna: obytný okresk
program: vícegenerační bydlení
návrh: Wise aAchitecture
tým autorů a projektantů: Youngchul Jang, Sookhee Chun, Cindy Moon
dodavatel: Hangul Construciton Co.
pozemek: 310 m2
zastavěná plocha: 176 m2
celková plocha: 785 m2
konstrukce: železobeton
povrchy: plechový fasádní obklad, polykarbonátová fasáda
realizace: duben 2010
foto: hyochel hwang
, archiv autorů

Korejští architekti ze studia Wise Architecture představili typický tzv. "y-house" (bydlení pro Generaci Y, tj. druhou baby-boom generaci ve dvacátém století; u nás by se jednalo o děti narozené v sedmdesátých a osmdesátých letech). Y-house je dům s byty pro vícegenerační rodiny. Nepravidelný tvar pozemku dal vzniknout sešikmenému půdorysu a zalomené střeše. Výhledy jsou koncipovány na jih. Architekti se v návrhu zaměřili spíše na budoucí obyvatele než na vymýšlení konstrukce, což by vedlo ke kreslení jen 2D výkresů a k ekonomickým rozhodnutím o maximalizaci celkové plochy. Místo toho stavba vznikla z prostorových 3D studií s důrazem na ekonomiku objemu. Tradiční okna jsou osazena v průsvitné fasádě z polykarbonátu, která pocitově zvětšuje interiér a minimalizuje použití pevného zdiva.
Neobvyklý tvar pozemku dal vzniknout chráněnému společnému prostoru v přízemí, který je přístupný i pro kolemjdoucí. Je to prostor k posezení na zahrádce se stromky a zelení sázenou a udržovanou obyvateli domu. Nízký dřevěný stůl nabízí venkovní místo pro práci nebo odpočinek venku. Nad tímto prostorem jsou na severní straně domu lofty, které oplývají velkou plochou.


veřejný prostor v přízemí
interiér veřejného prostoru v přízemí
interiér loftu interiér loftu
interiér loftu interiér loftu
pracovna pracovna ložnicepůdorys / úroveň 2

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*