Wolfgang Tschapeller: sanace a přístavba Univerzity užitého umění ve Vídni

Vídeňský Ring a moderní excentrická fasáda. Univerzita užitého umění se promění.
Vídeňská univerzita užitého umění dostane ke svému 150. výročí novou podobu a bude rozšířena. Vídeňský architekt Wolfgang Tschapeller vyhrál s projektem excentrické přístavby mezinárodní architektonickou soutež. Jedná se o sanaci a rozšíření komplexu staveb na historické okružní třídě Ringstrasse, části zvané Stubenring.
Komplex dvou budov architekta Heinricha von Ferstela (*1828 – †1883) a Karla Schwanzera (*1918 – †1975), který leží v zóně světového kulturního dědictví bude rozšířen o unikátní přístavbu. Tschapeller vyhověl náročným památkovým omezením tím, že se soustředil nádvoří mezi historickou budovou Ferstelovou (1877) a novostavbou Schwanzerovou (1965) na nábřeží říčky Vídeňky. Přístavba vznikne na budově z šedesátých let. Současný trakt spojující budovy a ateliér na nádvoří bude zrušen. Nádvoří se tím otevře směrem k náměstí Oskara Kokoschky, ze kterého bude volný pohled na unikátní přístavbu. Přístavba transparentně vstoupí do nádvoří. Charakterizovat ji bude excentrická fasáda s arkýři, výstupy ve tvaru sklěněných koulí a kuželů. Hlavní vchod bude přesunut přímo na Ring. Budovy budou spojeny skrze podzemní podlaží, které bude osvětleno denním světlem zhora. Schodiště původní budovy budou nahrazena unikátním diagonálním schodištěm. Vzniknou nové posluchárny, menza a ateliéry a další prostranství. Rektor univerzity Gerald Bast se těší, že již bude možné začít s dlouho očekávanou sanací a rozšířením univerzity. „Rozhodnutím sanovat a rozšířit univerzitu přímo v centru města a vybráním projektu Wolfganga Tschapellera přispívá Univerzita ještě více k tomu, aby byla Vídni jako živému místu aktivního setkávání se s aktuálním uměním a kulturou věnována i nadále mezinárodní pozornost“, vyjádřil se rektor. Nová řešení, fasáda a především otevření nádvoří vytvoří živý dynamický prostor pro univerzitu i pro město, světy které se tak ještě více propojí.

Stavba by měla začít v druhé polovině roku 2013. Stavební náklady jsou odhadovány na 46 Mio. EUR.Univerzita užitého umění Vídeň, „Universität für angewandte Kunst Wien“ byla založena vorce 1867 jako Uměleckoprůmyslová škola rakouského muzea pro umění a průmysl „Kunstgewerbeschule des Österreichischen Museums für Kunst und Industrie“ a to jako první svého druhu na evropském kontinentě


Tzv. Angewandte je alma mater Gustava Klima, Kolo Mosera a dalších vyznámných osobností

Architekti budov:
Heinrich von Ferstel *1828 – †1883
Karl Schwanzer *1918 – †1975

Architektonická soutěž:

Odborná porota: Odile Decq, Peter Cook, Benedetta Tagliabue, Sanfort Kwinter, Klaus Kada a Carl Pruscha
Do souteže se přihlásilo více jak 100 rakouských i zahraničních architektonických ateliérů, do závěrečního výběru postoupilo 14 návrhů. Zadání bylo najít architektonické řešení pro rozšíření této univerzity, která leží v zóně světového kultuního dědictví.

Kde univerzita leží?
Oskar Kokoschka-Platz 2 / Stubenring 3
V bloku budov vedle vídeňského MAKu – Muzea užitého a současného umění
přední historická budova je orientována na Stubenring
zadní novostavba hraničí s nábřežím říčky Vídeňky (Wienfluss)

Centrální výhodná poloha univerzity
Metro U3 / U4 zastávka Landstraße/Wien Mitte
tramvaje 1 / 2
valkové nádraží, příměstské vlaky S-Bahn 1 / 2 / 3 / 7 / 15
autobus 1A / 74A zastávka StubentorZdroj: Universität für angewandte Kunst a Wolfgang Tschapeller
Copyright: UAK, Wien Ó twa / Wolfgang Tschapeller ZT GmbH/Isochrom.
(com)

 

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*