XI. Salón Jana Kotěry v Hradci Králové

20.12. 2011 14.45 hod
Procházka po Kotěrových stavbách (prof. Rostislav Švácha a Mgr. Jakub Potůček) a vernisáž výstavy Jan Kotěra v Salónu republiky v Muzeu vých. Čech. Výstava bude otevřena od 21. prosince 2011 do 5. února 2012 v Muzeu východních Čech, Eliščino nábřeží 465, Hradec Králové, denně mimo pondělí od 9:00 do 17:00 hodin.
 



K výstavě Jan Kotěra v Salónu republiky

20.12. 2011 Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Pořadatelé výstavy: FOIBOS BOOKS s.r.o., Kotěrovo centrum, Muzeum východních Čech
Kurátorka výstavy: Kristýna Jirátová
Záštita nad výstavou: Lubomír Franc, hejtman Královéhradeckého kraje, Zdeněk Fink, primátor statutárního města Hradce Králové
Partneři: Ateliér A91 Hradec Králové s.r.o., Studio 97 A s.r.o.
Vydavatel doprovodné publikace: FOIBOS BOOKS s.r.o.

Autoři: Hana Hermanová, Ladislava Horňáková, Kristýna Jirátová, Šárka Koukalová, Zdeněk Lukeš, Jakub Potůček
Fotografie současného stavu: Pavel Blaženín, Dalibor Novotný, Jiří Podrazil, edice Slavné vily
Část textů a obrazové dokumentace: edice Slavné vily

Výstava bude otevřena od 21. prosince 2011 do 5. února 2012 v Muzeu východních Čech, Eliščino nábřeží 465, Hradec Králové, denně mimo pondělí od 9:00 do 17:00 hodin.

Výstava Jan Kotěra v Salónu republiky je uspořádána v rámci Roku Jana Kotěry, který agentura FOIBOS vyhlásila ke 140. výročí narození tohoto architekta. Výstava se věnuje především třem městům, ve kterých Jan Kotěra zanechal největší odkaz. Jedná se právě o město Hradec Králové, dále pak Zlín a Prahu. Ve Zlíně a v Hradci to byla především spolupráce s tamními starosty – Tomášem Baťou a Františkem Ulrichem – která ovlivnila dnešní vzhled těchto měst. Dále jsou na výstavě k vidění všechny rodinné domy, vily a obytné kolonie, které za svůj život stačil Jan Kotěra zrealizovat. Výstavu také doplňují panely, věnované Kotěrovým pokračovatelům, jimiž byli Josef Gočár v Hradci Králové a František Lýdie Gahura ve Zlíně.

V rámci vernisáže výstavy bude pokřtěna brožura s názvem Rodinné domy Jana Kotěry, která představuje doprovodný materiál výstavy, a ve které divák nalezne texty a obrazovou dokumentaci všech Kotěrových rodinných domů. Úvodní kapitoly jsou věnovány Kotěrově působení v Praze, Hradci Králové a ve Zlíně, závěr knihy hovoří o žácích a pokračovatelích Jana Kotěry (F. L. Gahura, J. Gočár). Konec knihy je také zpestřen mapami, ve kterých jsou vyznačeny jednotlivé Kotěrovy vily v Čechách, na Moravě i v Rakousku.

Jméno architekta Kotěry je pro hradecké prostředí velmi významné. Starosta města Hradce Králové JUDr. František Ulrich se s Kotěrou se znal již od jeho vídeňských studií. Roku 1902 od něho architekt dostal svou první velkou zakázku – Okresní dům v Hradci Králové. Druhou stavbou pro město, a vůbec nejvýznamnější stavbou Jana Kotěry, je královéhradecké městské muzeum (dnes Muzeum východních Čech), ve kterém je výstava uspořádána.
V popředí zájmu agentury FOIBOS je také především architektura rodinného bydlení, která tvoří významnou součást Kotěrova díla. Proto byl k příležitosti výstavy a brožury poprvé zpracován celý seznam Kotěrových rodinných domů a obytných kolonií. Kotěra za svůj život stihnul zrealizovat 21 vil a rodinných domů a 4 obytné kolonie. Návštěvník výstavy tak bude moci shlédnout vývoj od nejranějších až po poslední realizace tohoto významného architekta.

V den vernisáže také proběhne od 14.30 hodin XI. Salon Jana Kotěry, který již tradičně agentura Foibos pořádá v prosinci každého roku. Letos provedou po Kotěrových stavbách v Hradci Králové pan prof. Rostislav Švácha a pan Mgr. Jakub Potůček. Na Salon poté naváže v 17 hodin slavnostní vernisáž a křest publikace.

Výstava se do Hradce přesouvá po své premiéře ve Zlíně a v příštím roce bude také k vidění v Praze.
tisková zpráva Foibos

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*