Studenti architektury dostali ceny za klášter nebo koncertní halu
(ČTK) – Ve 14. ročníku Přehlídky diplomových prací, které se účastní čerství absolventi českých architektonických škol, porota udělila tři ceny bez udání pořadí. Vybrala návrhy kláštera postaveného v lomu, nové koncertní síně pro Prahu a konverze nové kotelny v důlním areálu. Do 14. ročníku přehlídky bylo přihlášeno 95 prací studentů z devíti škol a fakult architektury.
Diplomové práce jsou vystaveny v sídle pořádající České komory architektů v Josefské ulici, od 30. září do 7. října je lidé mohou vidět na lodi (A)VOID Floating Gallery na Rašínově nábřeží. Poté se ještě na deset dní vrátí do ČKA a následně bude výstava těch nejlepších prací putovat po zúčastněných školách.
Ceny spojené s odměnou 15.000 korun a rezidenčním pobytem v některém ze sítě Českých center dostali Dmytro Nikitin z Fakulty architektury ČVUT za práci Dům v lomu – klášter, Marek Přikryl z Akademie výtvarných umění za Novou koncertní síň pro Prahu a Jáchym Svoboda z Fakulty architektury ČVUT za Konverzi nové kotelny v areálu dolu Hlubina.
Dmytro Nikitin navrhl do lomu na Zbraslavi pravoslavný klášter s kostelem v těžišti a budovami po obvodu. Jako v klasických dispozicích klášterů je mezi objekty vytvořena zahrada. "Diplomant si klade otázku vztahu kamenolomu a uzavřeného prostoru pro současné pravoslaví a odpověď hledá v interpretaci zaklenutých prostor raně křesťanských horských klášterních komplexů. Jde o jednu z velmi mála konzistentnějších úvah o vztahu krajinného prostředí vytěženého člověkem a archaickým, tradičním i současným prostorem architektury v této soutěži," uvedla členka poroty Monika Mitášová.
Porota s předsedkyní Evou Jiřičnou se pro udělení tří hlavních cen rozhodla s odůvodněním, že i když soutěžní návrhy každý řeší jiné téma, jsou tyto práce srovnatelné ve své výrazné kvalitě. Porota tyto návrhy považuje také za společensky přínosné a hodnotí je jako profesionální, působivé, odvážné a poctivé.
Dílčí odměny dostali Karel Filsak z Fakulty architektury ČVUT za návrh Víceúčelového kulturního centra Rožnov pod Radhoštěm a Martin Ptáčník z Vysoké školy uměleckoprůmyslové za Kinking Mass – pohled na stanici a okolí Hlavního nádraží v Praze.
"Projekty jako obvykle pokryly širokou škálu architektonických záměrů, nápadů a témat; některé řešily velmi omezený problém, jiné se zabývaly velkými urbanistickými celky. Tato situace je v architektuře obvyklá, architekt musí být schopen řešit problémy různého rozsahu a komplexity,“ uvedla k letošnímu ročníku Jiřičná.
Doplněno Stavbaweb:
Více informací a vítězné projekty naleznete ZDE.
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…
Těším se. Ale jak může někdo tvrdit, kdy začne stavět? Copak může vědět, jak dlouho bude trvat povolovací proces, výkupy…
Kéž by ty přístřešky byly všude, kde jsou dnes nekryté vstupy, bez ohledu na to, jestli vedou přímo do metra,…