Yavuz Sultan Selim Bridge (třetí bosporský most)

Turci minulý týden zahájili výstavbu třetího mostu přes úžinu Bospor. Most, který bude dlouhý 1275 metrů, staví společenství tureckých a italských firem a otevřen by měl být již v roce 2015. Podle prezidenta Abdullaha Güla ponese nová stavba jméno po sultánu Selimu I. Hrozném, který vládl osmanské říši v letech 1512 až 1520. Autorem návrhu mostu je francouzský konstruktér a odborník na mosty Michel Virlogeux (doplněno Stavabweb).


(ČTK) –
Turecko 29. května zahájilo výstavbu již třetího mostu přes úžinu Bospor, snaží se tak posílit silniční spojení mezi Evropou a Asií. Očekává se, že půjde o jeden z nejširších visutých mostů, na kterém bude osmiproudá silnice a ještě železniční koleje. Náklady na jeho výstavbu se mají vyšplhat na tři miliardy dolarů (60 miliard korun), uvedla agentura AP.

Slavnostního zahájen výstavby se dnes zúčastnil i turecký premiér Recep Tayyip Erdogan. "Až bude projekt dokončen, bude sníženo zatížení Istanbulu, který je jednou z největších dopravních křižovatek na světě," uvedl Erdogan.

Most má být obdobné konstrukce jako dva dosavadní, tedy zavěšený na ocelových lanech. Povede přes úžinu nedaleko jejího ústí do Černého moře, od obce Garipçe na evropském břehu k obci Poyraz na asijském.

Bospor je 29 kilometrů dlouhá a v nejširším místě necelé čtyři kilometry široká úžina, která spojuje Černé moře s Marmarským a rozděluje Istanbul na evropskou a asijskou část. Až do vybudování prvního mostu vedla přes Bospor jen trajektová přeprava, která ale od poloviny minulého století nestačila uspokojit poptávku.Doplněno Stavbaweb:
Na oficiálních tureckých stránkách mostu naleznete podrobné informace, vizualizace i videa – 3. BOÄ?AZ KÖPRÃ?SÃ?.
Informace o novém mostu naleznete i na stránkách Wikipedie – Yavuz Sultan Selim Bridge
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*