Yellow Hut

Realizovat minimální pobytovou chatu v městských zahrádkách znamená vypořádat se na omezené ploše s přáním klienta, limitovanými náklady a kontextem okolí. Vytvoření společného díla s kamarády výtvarníky, které má přirozeně a samozřejmě padnout na vybrané místo, předpokládá pečlivé „osahání“ prostoru a opuštění slepých uliček.
 
O to víc těší výsledek. Prověřili jsme řadu variant uspořádání požadovaného programu a hledali nejúspornější řešení. V přízemí chaty je pobytová místnost, sauna a drobné zázemí. Nahoře je ochoz s výhledem do zahrady a dětské kajuty podél severní stěny. Prostor je otevřený na celou výšku chaty, v průhledech krásně vyzní prosklené stěny z patchworku recyklovaných oken. Z vyhlídkové galerie vede výstup na jižní verandu nad krytým zápražím. Výsledná podoba chaty vznikla spoluprací architektů a výtvarníků-klientů. My jsme přispěli umístěním, tvarem, dispozicí, konstrukčním a technickým řešením. Připravili jsme základní „bedničku“ jako racionální stavební matrici provedenou v konstrukčním systému 2 by 4.

Dokončení oken, dveří a interiéru z nalezených readymades Jiřím a Míšou Černických dává společnému dílu jedinečný výtvarný přesah a atmosféru. Drobná chata v zahrádkové kolonii je vlastně současnou pozdně moderní interpretací fenoménu Gesamtkunstwerk. Je výsledkem jedinečného propojení architektury a výtvarného umění, bez nějž by nemohla vzniknout.

Autorská zpráva
Foto: Andrea Thiel Lhotáková

Autoři: Martin Kloda, Hana Procházková; spoluautoři akad. mal. Jiří Černický, akad. mal. a rest. Michaela Černická; spolupráce Petr Tůma

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Nádhera. Krásná stavba na krásném místě, žádné znásilňování terénu. Úžasně zabydlené – to mi to připomnělo moji tetu, která by řekla, že je to samý lapač prachu 🙂

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*