Yo.V.A — Young Viennese Architects, vol.2

Fotogalerie ke článku (1)

Yo.V.A. 2

Yo.V.A. 2
Celá fotogalerie (1)

5.2.2009-15.3.2009
Galerie Jaroslava Fragnera, přízemí, Betlémské nám. 5a, Praha 1

Yo.V.A — Young Viennese Architects, vol.2
* výstava: 5.2.2009-15.3.2009

  * moderovaná diskuze - Současná pozice mladé architektonické generaceve Vídni za účasti vystavujících architektů a expertů pro rozvoj města Vídně: 5.2. v 18:00 hod. v přízemí GJF

* vernisáž: 5.2. v 19:00 hod. v GJF

Na výstavě budou zastoupeny následující architekti a ateliery:
SUE ARCHITEKTEN
SOLID architecture
nonconform architektur vor ort
t-hoch-n ARCHITEKTUR
Veit Aschenbrenner Architekten
gharakhanzadeh sandbichler architekten zt gmbh
polar
HEIN-TROY Architekten
kisan kaufmann
CHRISTOPH KARL + ANDREAS BREMHORST Architekten
HOLODECK architects
x architekten

O účast se mohli ucházet jednotlivci do 45 let a ateliéry s průměrným věkem nepřesahujícím 45 let, ateliér musí mít ve Vídni sídlo a alespoň jednu realizaci  tamtéž..

Tvorbu mladé generace vídeňských architektů a jejich dialog s vídeňskou radnicí představuje výstava Yo.V.A. 2 (Young Viennese Architects - Mladí vídeňští architekti). Prezentuje projekty, nápady i koncepty 12 vybraných ateliérů, které působí v rakouské metropoli. V pražské Galerii Jaroslava Fragnera bude expozice otevřena od pátku 6. února a potrvá do 15. března.

"Městská architektura může v člověku vyvolávat pocit štěstí a pohody a přispět k tomu, aby takový pocit prožíval. Vídeň je hrdá na mladé architekty. Můžeme pozitivně ovlivňovat podmínky, v nichž pracují, a zároveň vytvářet dialog mezi nimi a veřejností," řekl dnes novinářům poslanec zemského sněmu a vídeňské obecní rady Harald Troch. Výstavu a projekt připravila vídeňská radnice.

Výstava je podle Trocha úspěšná díky dialogu mezi městem a architekty. Vídeňští radní prý mají možnost formulovat a konfrontovat své vize a poznat nové architektonické trendy. Zájmem architektonické politiky vídeňské radnice je podle Trocha především kvalitní plánování, transparentnost a ochota k diskusi.

"V Praze je situace bohužel odlišná. Magistrát nevede dialog, což je velká škoda," postěžoval si ředitel galerie Dan Merta a zdůraznil, že teprve vzájemným dialogem se ukazuje směr a vývoj.

Merta také připomněl dnešní večerní demonstraci, která má vzbudit zájem veřejnosti o postavení nové budovy Národní knihovny podle návrhu zesnulého Jana Kaplického. Ke stavbě knihovny chybí podle něj v české metropoli politická vůle. Na zahájení výstavy Yo.V.A. 2 prý Merta zval i zástupce z útvaru rozvoje pražského magistrátu, ale nikdo prý neměl zájem.

Výstava prezentuje i Vídeňskou deklaraci o architektuře, kde jsou stanoveny zásadní postoje města v oblasti architektury a podoby města. Mnoho mladých lidí z celé Evropy přichází studovat architekturu právě do Vídně. Vedle nizozemské a švýcarské architektury patří totiž rakouská k evropské špičce.

Tvůrci Yo.V.A. 2 pocházejí nejen z Vídně, ale i z dalších spolkových zemí Rakouska, z Německa a Itálie, nebo dokonce i z Íránu. Mezi prezentovanými architektonickými studiemi jsou například Sue Architekten, Solid architecture, t-hoch-n Architectur nebo ateliér Polar. Yo.V.A. 2 je putovní výstava, navštívila již Bratislavu, Brno a z české metropole poputuje do Záhřebu a Lublaně.

Zdroj: Zpráva ČTK 2.2. a 5.2.2009, doplněno Stavbaweb
http://www.gjf.cz/

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*