Young Package 2014 zna sve viteze!

Mezinárodní soutěž vyhrál obal, který po použití rozkvete
Výstava – od 4. června do 4. července 2014 v galerii CZECHDESIGN, Vojtěšská 3, Praha 1Slavnostní vyhlášení vítězů 19. ročníku soutěže Mladý obal / Young Package proběhlo v pátek 30. května ve Velkém sále Novoměstské radnice. Do soutěže se tento rok přihlásilo přes 700 studentů a designérů do 30 let ze 43 zemí světa. Prezentovali zde své originální nápady z oblasti obalového designu na téma Take Away. Všechna oceněná místa nakonec obsadili mladí tvůrci z České a Slovenské republiky.


Po závažnějším tématu, jakým bylo minulý rok stárnutí, se tento ročník nesl na trochu hravější vlně. Letošní téma, Take Away, dávalo soutěžícím poměrně široké možnosti. Pořadatelé s napětím čekali, co vše si soutěžící pod tímto, u nás již zdomácnělým, amerikanismem představí. Očekávané prvoplánové rozvíjení myšlenky fast foodu bylo nakonec mnohými soutěžícími povýšeno a přeneseno dále. Soutěžní obaly v sobě skrývaly další funkce a u některých bylo možné tušit ekologický podtext.

Soutěžní práce posuzovala odborná porota, jejímž předsedou byl i letos přední obalový designér Jan Činčera. Dále v porotě zasedla designérka Lubica Kulomberová z inovačního centra Model obaly a. s., československý designér Pavel Masopust, vyslanec Slovenského centra dizajnu, partnera soutěže, publicista Petr Novotný z odborného časopisu Packaging, a také kurátorka výstav a neúnavná popularizátorka designu a bytové kultury Lenka Žižková z Design Cabinetu.

V kategorii vysokoškolských studentů a designérů do 30 let obsadil 1. místo Michal Marko z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Za papírovou nádobu na jídlo z biodegradovatelného materiálu si odnesl peněžitou odměnu 30 000 Kč a další hodnotné ceny. Porota na jeho návrhu ocenila především ekologický aspekt, druhotné využití obalu jako nádoby pro zasazení rostlin a s tím spojenou myšlenku, že si člověk neodnáší jen jídlo, ale také budoucnost. Ve stejné kategorii bylo uděleno 2. místo Petře Vlčkové, studentce Českého vysokého učení technického, za přenosný box pro sběr použitých injekčních stříkaček, a 3. místo Ondřeji Elfmarkovi a Jakubu Lekešovi za pouzdro na cesty PICKPOCKET.

V kategorii Studentů středních a vyšších odborných škol se vítězkou stala Anna Navrátilová, studentka VOŠ Hellichova, s obalem na jednu porci psího krmiva a vody na cesty. U jejího návrhu porota nejvíce ocenila nápad a velmi přesvědčivé a graficky vyvážené zpracování. Sympatie si obal získal i tím, že je skladný a znovupoužitelný. Na dalších místech této kategorie se umístila Andrea Bimková s papírovým obalem na plastovou misku a Kateřina Hrubá s multifunkční krabicí na boty.

Cenu CZECHDESIGN si odnesla dvojice vysokoškoláků z FUD UJEP v Ústí nad Labem Barbora Moravová a Adrian Jansa za misku pro rychlé občerstvení zBistři. V rámci soutěže byla udělena i Cena Slovenského centra dizajnu, kterou získalo nápadité papírové nosítko na tři kelímková piva, které lze použít i jako létající talíř od Šimona Kerna. Porota se nakonec rozhodla udělit ještě jednu speciální Cenu poroty. Tu si za minimalistický obal na akvarijní rybičky odnesla Zuzana Jirkalová.

Mezinárodní soutěž Mladý obal vznikla a nadále funguje díky iniciativě společnosti Model Obaly a. s., předního výrobce obalů. Počet jejích účastníků rok od roku stoupá, stejně jako počet zahraničních studentů a designérů, kteří se do soutěže hlásí. Jen v tomto roce bylo mezi výherce rozděleno 75 tisíc korun a další věcné ceny od partnerů soutěže. Od roku 2009 se o organizaci i propagaci Mladého obalu stará sdružení CZECHDESIGN.CZ. To také po vyhlášení výsledků každoročně připravuje putovní výstavu vítězných prací. Jen v loňském roce s výstavou zavítalo do Prahy, Brna, polského Těšína, Milána a Moskvy. Před několika dny se výstava 18. ročníku Mladého obalu vrátila z Petrohradu, kde byla prezentována v rámci Design Weeku.

Výstava se chystá i pro letošní oceněné práce. Autorem instalace je designér Roman Kvita. Ještě než se výstava Mladého obalu 2014 vydá na cesty po středoevropských galeriích, lze ji od 4. června do 4. července 2014 navštívit v galerii CZECHDESIGN, Vojtěšská 3, Praha 1. Během výstav nebo v galerii CZECHDESIGN bude k dostání také katalog soutěže, jehož autorkou je grafická designérka Tereza Bierská.
tisková zpráva
 

Studenti vysokých škol a designéři do 30 let
1. místo

Michal Marko (Slovensko)
Eat your Food, Grow a Plant, Save a Planet

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Mimo odnesení jídla nabízí v druhém plánu miska na potraviny z biodegradovatelného materiálu využití jako nádoba pro zasazení semínek. Semínka rostlin jsou ukryta pod etiketou a po vyklíčení mohou být spolu s nádobou zakopána do země. Koncept misky, která slouží jen k přenesení jídla, je v tomto případě protažen dál, až k růstu rostliny. Člověk si neodnáší jen jídlo, ale také budoucnost. Je motivovaný k pokračování příběhu. Kde jiné obaly končí a škodí, tenhle začíná.
Studenti středních a vyšších odborných škol
1. místo

Anna Navrátilová
Pojď!

VOŠ Hellichova Praha

Cestovní obal na jednu porci psího krmiva a vody je přímo esencí TAKE AWAY. Řeší problém situace, kdy pes doprovází majitele mimo domov a je nutné vzít mu s sebou na cesty/Take away / i krmení. Model obalu je zpracovaný na profesionální úrovni, velmi přesvědčivý, graficky vyvážený. Obal je přenosný, skladný a potom znovupoužitelný.

MLADÝ OBAL 2014 – SEZNAM VÍTĚZŮ
téma 19. ročníku soutěže: TAKE AWAY


Reportáž ČT z výstavy v galerii CZECHDESIGN

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*