Z řady průmyslových zón na jihu Moravy budou solární elektrárny

Projekty solárních elektráren jsou vždy dočasné. Po deseti dvaceti letech se panely rozmontují a plocha může být opět volná pro jiné investory.

V některých nevyužitých průmyslových zónách na jihu Moravy staví místo výrobních závodů solární elektrárny. Týká se to mnohdy méně lukrativních ploch. Jejich majitelé se tím často pojišťují pro případ, že by kvůli hospodářské krizi zájem o pozemky v zónách klesl, a nepodařilo by se je tak zaplnit. Parky na výrobu energie ze slunce plánují třeba v Kyjově na Hodonínsku, v Měníně u Brna nebo v Hodonicích na Znojemsku, zjistila ČTK.

Investoři některé své plány na rozvoj pozastavují nebo přehodnocují. Investora nemohli dlouho najít například v Kyjově, pozemek byl příliš svažitý. Pro elektrárny je to ale naopak výhodou.

Energetické společnosti jsou na rozdíl od výrobních podniků i teď, přes všeobecné obavy z krize, ve vyhledávání vhodných lokalit stále aktivní. „Na volné parcely se ptají poměrně pravidelně a jsou ochotny za ně nabídnout víc než například výrobní závody,“ uvedl Martin Potůček z vládní agentury CzechInvest.

Potvrzuje to i starosta Hodonic na Znojemsku František Houšť. Je to zhruba jednou tolik, upřesnil. V obci by měly solární panely vyrábět elektřinu na osmi hektarech průmyslové zóny, které původně patřily několika fyzickým osobám.

Černé panely by měly co nevidět začít fungovat také v Měníně na Brněnsku. Tamní obecní úřad k tomu zatím vyčlenil šest hektarů, tedy něco přes třetinu zóny. Starosta Oldřich Odrážka ale nevyloučil to, že pokud by se na další plochy nepodařilo sehnat zájemce z řad výrobních firem, mohl by se solární areál ještě rozrůst. „Je to pro nás jakási pojistka, i když stále věříme, že vhodné investory najdeme,“ doplnil.

Podle Evy Kupsové z Regionální rozvojové agentury jižní Moravy je to pro řadu zón vhodná strategie. „Projekty solárních elektráren jsou vždy dočasné. Po deseti dvaceti letech se panely rozmontují a plocha může být opět volná pro jiné investory. Dokud ale nejsou, neleží aspoň ladem,“ řekla.

Zdroj: Zpráva ČTK 13.1.2009

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*