Z části Bílé labuti na Václavském náměstí bude hotel

Koncem války zasáhla spojenecká bomba rohovou budovu Václavského náměstí čp. 813,
mezi lety 1954-57 zde architekti Max Gronwaldt a J. Chvatina postavili novou budovu – Dům potravin.

Z větší části obchodního domu Bílá labuť na Václavském náměstí v Praze by měl být tříhvězdičkový hotel s kapacitou 60 pokojů. Obchodní dům Bílá labuť v ulici Na Poříčí, který byl otevřen před 70 lety, pak čeká důkladná rekonstrukce, aby si v rostoucí konkurenci moderních nákupních center udržel zákazníky. ČTK to řekl Alexander Podrabský, generální ředitel společnosti Transakta, která obchodní domy Bílá labuť vlastní.

„Naším záměrem je vybudovat na Václavském náměstí tříhvězdičkový hotel pro klienty ze střední vrstvy. Již probíhá schvalovací řízení a pokud bude zdárně ukončeno, tak chceme začít stavět v obchodním domě na Václavském náměstí ještě letos,“ uvedl Podrabský, podle kterého by přestavba horní části tohoto obchodního domu na hotel měla být hotova v roce 2010. Transakta chce na hotel přebudovat nevyužité 1. až 4. patro obchodního domu Bílá labuť na Václavském náměstí. V jeho suterénu, přízemí a části 1. patra mají zůstat obchody, supermarket Albert a restaurace McDonald’s.

Obchodní dům Bílá labuť na Václavském náměstí nyní disponuje zhruba 3000 metry čtverečnými prodejní plochy, přičemž pronajatý je pouze suterén, přízemí a část 1. patra. „Typické nájemné pro tento typ starších obchodních domů v centru Prahy se pohybuje v rozmezí od 40 do 50 eur za m2 a měsíc, ale mohlo by být mnohem vyšší, zejména v přízemí,“ řekl ČTK analytik Martijn Kanters z poradenské společnosti DTZ.

Po přestavbě na hotel by se prodejní plocha tohoto obchodního domu měla snížit na přibližně 1000 metrů čtverečních, zbytek připadne na ubytovací kapacity. „S hotely se čelí konkurenci daleko lépe než v případě obchodů, protože mají stejné podmínky a mohou více zužitkovat svoji výhodnou polohu. V případě nakupování lidé za zbožím více cestují a je jim v podstatě jedno, kde nakoupí,“ podotkl Podrabský.

Po dokončení tohoto projektu hodlá Transakta zahájit modernizaci obchodního domu Bílá labuť v ulici Na Poříčí, jehož prodejní plocha čítá 18.000 metrů čtverečních. „Počítáme s rekonstrukcí fasády i interiéru a rozšířením hotelové části, která přiléhá k zadní části tohoto obchodního domu,“ uvedl Podrabský. Změn se má dočkat nabídka tohoto obchodního domu. Páté patro by mělo patřit gastronomickým provozovnám a v dalších dvou podlažích, která jsou nyní rekonstruována, mají fungovat velkoplošné prodejny, například s nábytkem či spotřební elektronikou. „Jednáme již s několika zájemci,“ řekl Podrabský.

Změny podle Podrabského souvisejí s tím, že kvůli rostoucímu počtu nákupních komplexů, která se již staví i v centru Prahy, obchodníkům v hlavním městě klesá průměrná výtěžnost maloobchodních ploch. „Kupní síla lidí se rozmělňuje mezi více obchodů. My nehodláme být přímou konkurencí nákupních center, ale chceme změnit tvář našich obchodních domů, aby byly pro zákazníky atraktivnější,“ řekl Podrabský.

Praha je podle něj ve srovnání se západoevropskými metropolemi výjimečná tím, že nová nákupní centra se staví i v jejím centru. „Úřady pustily nákupní centra až do středu Prahy, což vyvolalo chaos. Na západě to funguje tak, že v nákupních centrech na periferiích lidé pořizují týdenní nákupy a v obchodních domech v centru měst kupují luxusnější zboží,“ zmínil české specifikum Podrabský.

Jednatel analytické společnosti Incoma Research Tomáš Drtina ČTK řekl, že tradiční obchodní domy to i v mezinárodním kontextu nemají v konkurenci nově budovaných nákupních center opravdu jednoduché. Bílá labuť má podle něj z pohledu nabídky co dohánět, protože její nynější koncept neodpovídá umístění v centru Prahy ani aktuálním trendům na trhu. Navíc v době, kdy i v centrální části hlavního města vyrůstají nové nákupní komplexy. „Bílé labuti by pomohl důkladný rozbor stavu a perspektiv jejich tržní situace a na něj navazující zásadní proměna konceptu ve směru k jasnější profilaci celého komplexu, úpravě složení nabídky obchodů a výraznému remodelingu,“ poznamenal Drtina.

Obchodní dům Bílá labuť byl v ulici na Poříčí otevřen 18. března 1939. Až do roku 1975, kdy byly otevřeny domy Kotva a Máj, byl tento funkcionalistický palác ze skla a železobetonu největším a nejmodernějším obchodním domem v zemi.

Zdroj: Zpráva ČTK 16.3.2009

Doplněno Stavabweb:
Fotogalerii naleznete zde.

Související články:
Ochránci památek jsou proti nástavbě na bývalém Domu potravin

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*