Z kasáren v Hradci Králové bude hotel, byty a budova divadla Drak

Fotogalerie ke článku (4)

Nálepkova kasárna, Hradec Králové

Nálepkova kasárna, Hradec Králové

Nálepkova kasárna, Hradec Králové

Nálepkova kasárna, Hradec Králové

Nálepkova kasárna, Hradec Králové

Nálepkova kasárna, Hradec Králové

Nálepkova kasárna, Hradec Králové

Nálepkova kasárna, Hradec Králové
Celá fotogalerie (4)

Autory projektu jsou Karel Albrecht a Luboš Obršál. Projekt nazvaný Tereziánský dvůr postaví společnost Stako.

Na místě bývalých Nálepkových kasáren v centru Hradce Králové by měl do konce roku 2009 vyrůst hotel, byty a provozní budova loutkového Divadla Drak. Projekt nazvaný Tereziánský dvůr v hodnotě 320 milionů korun na městských pozemcích postaví hradecká stavební společnost Stako. ČTK to při dnešním oficiálním zahájení stavby řekl jednatel firmy Stako Petr Kulda.

Z objektu kasáren vznikne čtyřhvězdičkový hotel se 160 lůžky, jehož součástí bude i nový kongresový sál pro 180 osob. Hotel bude provozovat hotelový řetězec Euroagentur, který již ve městě provozuje hotel U královny Elišky. V šesti nových objektech bytových domů bude 45 bytů, v jejich přízemí vzniknou komerční prostory. Součástí komplexu bude i 150 míst v podzemních garážích.

Z části kasáren Stako také vybuduje novou provozní budovu Divadla Drak. V ní bude vedle skladů, depozitářů, dílen a zkušebny i muzeum loutek. Budovu pro divadlo v hodnotě asi 40 milionů korun si radnice po dokončení nejprve na pět let pronajme a pak ji od Staka odkoupí.

Zchátralá Nálepkova kasárna převedla na město vláda v roce 2003. Radnice loni pro rekonstrukci objektu v soutěži vybrala projekt firmy Stako. O koupi a rekonstrukci kasáren se vedle Staka ucházely ještě společnosti BAK Trutnov, Českomoravské stavební bytové družstvo a Sekyra Group. Pozemky kasáren radnice Staku po kolaudaci staveb prodá za 24 milionů korun.

Firma Stako působí zejména ve východních Čechách a Tereziánský dvůr je podle Kuldy jejím dosavadním největším projektem. Letošní obrat firmy, která například v Hradci Králové staví byty a domy v lokalitě Plachta, by měl činit kolem 400 milionů korun.

Zdroj: Zpráva ČTK, 22.11.2207

Doplnění Stavbaweb:
Řešené území se nachází v centru Hradce Králové nedaleko vnitřního okruhu města. Tento areál je součástí ucelené struktury prstencové zástavby kolem ostrohu historického jádra města. Severozápadní areálovou hranici s ul. J. Koziny tvoří fasáda hlavního památkově chráněného objektu z roku 1800. Ostatní hranice areálu jsou definovány fasádami skladovacích objektů z roku 1830 a novodobými výplňovými dostavbami.
Autory projektu Tereziánského dvora jsou Karel Albrecht a Lukáš Obršál a kolektiv. Podle nich bylo hlavním cílem vytvořit projekt, který bude adekvátně zapadat do zdejšího jedinečného místa.


NÁZEV
polyfunkční areál Tereziánský Dvůr, Hradec Králové
DATUM
2005 - 2007  projekce-realizace
INTERVENCE
rekonstrukce a dostavba
KLIENT
Stako, s. r. o.
NÁKLADY STAVBY
5 000 000 Euro
GENERÁLNÍ PROJEKTANT
HPDK, s. r. o.
STUPEN DOKUMENTACE
architektonická studie
dokumentace pro územní řízení
dokumentace pro stavební řízení
autorský dozor  
TERMÍN REALIZACE
09/2007 — 12/2009

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*