Z Kataru do Bahrajnu se bude stavět nejdelší most světa

Fotogalerie ke článku (1)

BAHRAIN QATAR CAUSEWAY

BAHRAIN QATAR CAUSEWAY
Celá fotogalerie (1)

Nyní je jediné možné pozemní spojení oklikou přes Saúdskou Arábii.

Emirát Katar a ostrovní království Bahrajn v Perském zálivu spojí do roku 2013 most, který bude se svými 40 kilometry nejdelší na světě. V komuniké vydaném v Paříži to dnes oznámila francouzská skupina Vinci, stojící v čele mezinárodního konsorcia, které bude most stavět. Smlouva byla v úterý podepsána v bahrajnské metropoli Manámě. Náklady mají dosáhnout tří miliard dolarů (asi 50 miliard korun).

Práce začnou po devíti měsících studií a jsou rozpočítány na 51 měsíců, uvedla Vinci. Bude se na nich podílet 5000 až 6000 dělníků.

Most bude stát na 500 pylonech zapuštěných do moře, jehož hloubka v těch místech dosahuje jen asi deseti metrů. Povede po něm dálnice se dvěma proudy v každém směru. Cesta po zemi mezi oběma státy se díky tomu zkrátí z nynější pěti hodin na půl hodiny. Nyní je jediné možné pozemní spojení oklikou přes Saúdskou Arábii, odkud už most na Bahrajn vede. Je dlouhý 25 kilometrů.

Předpokládá se, že po novém mostě bude zpočátku jezdit asi 5000, později 12 000 aut denně. V porovnání se západoevropskými poměry to není mnoho. Obě země ale přikládají mostu význam symbolu vzájemného usmíření po relativně nedávném vyřešení vleklého sporu o skupinu ostrovů a útesů bohatých na ropu a zemní plyn.
Vinci si od výstavby slibuje další upevnění pozic v oblasti Perského zálivu.

Podnikatelský deník Les Echos zmínil v souvislosti s potenciálem společnosti v oblasti cifru deset miliard dolarů, z nichž tři až čtyři miliardy jsou už prý zajištěny.

Momentálně nejdelší most světa vede přes jezero Pontchartrain v americkém státě Louisiana. Měří 38 kilometrů.

Zdroj: Zpráva ČTK 7.5.2008

Doplněno Stavbaweb:
Mapa území

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*