Za hotelem Evropa se připravuje pozemek pro novostavbu

(ČTK) – Na pozemku za secesním hotelem Evropa v Praze na Václavském náměstí začaly práce na místě, kde by měla vzniknout jeho přístavba. O tom, jakou podobu by měla novostavba na dvoře památkově chráněného objektu mít, ale zatím není rozhodnuto. Investor ČTK sdělil, že stále počítá s tím, že by slavný hotel otevřel v podobě pro dnešní potřeby hotelových hostů koncem roku 2020. Ve stavební jámě se zatím provádějí zajišťovací práce a odváží se vytěžená zemina. Kdy začne rekonstrukce secesního domu, zatím zřejmé není.

Vlastníkem budovy je společnost Prague Prime Homes Europe, která patří rakouské skupině Julius Meinl. Hotel má po rekonstrukci provozovat celosvětový řetězec Marriott prostřednictvím své značky luxusních hotelů W Hotels. Hotel Evropa se má jmenovat W Prague.

Před několika lety byla zveřejněna vizualizace devítipatrové oválné novostavby ve dvoře za hotelem, která by měla mimo jiné zvýšit kapacitu hotelu. Navrhla ji kancelář DaM. Mezitím hotel měnil majitele a loni česko-britská architektonická kancelář Geddes Kaňka oznámila, že byla jmenována hlavním projektantem rekonstrukce a rozšíření hotelu Evropa.

„Hotel W patřící do skupiny Marriott má být otevřen koncem roku 2020,“ sdělil ČTK technický ředitel společnosti Prague Prime Homes Boško Tripalo. Práce na zajištění stavební jámy byly podle něj zahájeny na základě stavebního povolení získaného již před několika lety. Stavba formálně začala již dříve demolicemi některých objektů ve dvoře. Lhůta výstavby se pak prodlužuje nebo se mění stavba před dokončením.

„Zabezpečí se spodní stavba, pak se to může zakonzervovat, a není nebezpečí zhroucení sousedních domů. Poté se začne projednávat další stavba. Finální řešení odsouhlasené není,“ řekl ČTK vedoucí stavebního odboru Prahy 1 Oldřich Dajbych. Zajišťovací práce podle něj mohou trvat přibližně půl roku. Částečně je zdržuje fakt, že dopravní odbor nepovolil umístit jeřáb na Václavské náměstí. „Odtěžení materiálu proto bude trvat dvakrát, třikrát déle, než kdyby byl jeřáb k dispozici,“ vysvětlil.

Všechno se děje za historickým domem, na Václavském náměstí práce nejsou patrné. Teprve po současných pracích se podle Dajbycha rozhodne, jak bude vypadat nadzemní část novostavby, jaká bude její vazba na historickou budovu, nebo kde se povolí umístění jeřábu.

Stavba bude podle odborníků náročná s ohledem na relativně malou velikost stavební parcely i na to, že je málo pravděpodobné povolení stavební činnosti z Václavského náměstí; přístup z Jindřišské ulice je zase komplikovaný intenzivní veřejnou dopravou. Při projednávání stavby na příslušných úřadech před několika lety v době, kdy hotel měl jiného vlastníka, se například brala v potaz úvaha, zda se nevrátí tramvaje na Václavské náměstí, čímž by se mohl omezit jejich provoz v Jindřišské.

Hotel Evropa byl postaven v roce 1872 architektem Josefem Schulzem v novorenesančním slohu. Po přestavbě v roce 1889 byl v letech 1903 až 1905 přebudován ve stylu secese. Roku 1924 ho koupil restauratér Karel Šroubek, po němž pak nesl jméno. Před druhou světovou válkou v hotelu bydlel britský obchodník Nicholas Winton, který odtud řídil záchranu židovských dětí před nacismem. V roce 1951 byl hotel znárodněn a přejmenován na Grand hotel Evropa. Po roce 1989 byl restituován a později několikrát prodán. 

Související články:
Začala rekonstrukce hotelu Evropa  4.5.2015
Hotel Evropa bude po příchodu hoteliéra opraven v secesním stylu  14.11.2014
Přístavba hotelu Evropa v Praze  24.10.2013


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*