Za Kotěrou do branické vodárny!

Přednáška na téma Veřejné stavby Jana Kotěry se koná 16. 2. 2012 od 18.00 v sále hlavní budovy areálu přečerpávací stanice Vršovické vodárny v Braníku. Přednáší Ladislav Zikmund-Lender.Za Kotěrou do branické vodárny!

V roce 2011 uplynulo 140 let od narození jednoho z nejvýznamnějších českých architektů Jana Kotěry. V roce 2012 a 2013 budou kotěrovské oslavy pokračovat, neboť oslaví sto let od dokončení jeho nejvýznamnější stavba – budova muzea v Hradci Králové. U příležitosti těchto výročí bude v nedávno skvěle zrekonstruovaném objektu přečerpávací stanice v Bráníku od téhož architekta pronesena přednáška na téma Veřejné stavby Jana Kotěry.

Jan Kotěra (1871–1923) je právem považován za zakladatele české moderní architektury. Jeho schopnosti organizace uměleckého provozu, poskytování příležitostí svým kolegům i žákům, velkorysost a bezbřehá píle a především – důsledné nepolevování z nároků na kvalitu provedení a precizní dokonalosti a souhry všech složek architektury – z něj učinily jednu z nejzajímavějších postav české kultury 20. století. Nebývalý evropský rozhled, školení ve správný čas na správném místě (atelier Otty Wagnera na Vídeňské akademii v polovině 90. let 19. stol.), cit pro detail, materiál, účelnost a požadavky po moderním výrazu, to vše jsou charakteristiky tohoto jedinečného architekta. Hodnoty, které nám Kotěrova architektura dodnes předává, bychom měli zvláště v dnešní době nejistot a pochybných kvalit veřejné architektury nejen ctít, ale stále si připomínat.

Přednáška představí nejen jubilující budovu muzea ve východočeské metropoli (1909–1913), ale též samotný projekt vodárny na Zelené lišce v Michli a k ní náležející přečerpávací stanice v Bráníku (1904). Na tuto realizaci navázala stavba vodárenské věže v Třeboni (1909), která jako by té Michelské z oka vypadla. Kromě toho se představí rovněž Kotěrovy špičkové nakladatelské domy (Laichterův dům na Vinohradech /1908–9/ a Urbánkův dům, tzv. Mozarteum /1910–13/ v těsném sousedství Václavského náměstí). Kromě toho bude řeč též o monumentálních kubizujících stavbách jako je Všeobecný penzijní ústav (1912–14) nebo pozdější budova Vítkovického horního a hutního těžařstva (1921–24). Kotěru přežil dlouho se vlekoucí projekt Právnické a teologické fakulty, který trval neuvěřitelných patnáct let (první náčrtky jsou datovány rokem 1907, budova byla dokončena po Kotěrově smrti v roce 1923 jeho žákem Ladislavem Machoněm). Řeč se ale stočí i na jeden z prvních Kotěrových tzv. Gesamtkunstwerků, Okresní dům v Hradci Králové (1903–1904) nebo nalidovělý dodnes uchvacující Národní dům v Prostějově (1905–7). Chybět nebudou ani nejrůznější efemérní projekty, jako třeba Kotěrovy návrhy na scénu Rusalky (1901). Přednáška bude doplněna čtením nejzásadnějších momentů z textů, které měly na Kotěrovu tvorbu nejmarkantnější vliv, jako byla kniha B. Scotta Dům a zahrada, Wagnerův spisek O moderní architektuře, ale i úryvků z Kotěrových textů autorských (O novém umění ve Volných směrech).

Přednáška se koná 16. 2. 2012 od 18.00 v sále hlavní budovy areálu přečerpávací stanice Vršovické vodárny v Braníku.

Přednáší Ladislav Zikmund-Lender, autor monografického průvodce Trmalovou vilou v Praze, autor chystané monografie budovy muzea v Hradci Králové, přispěvatel do řady kolektivních monografií (Rodinné domy Jana Kotěry, Slavné vily Plzeňského kraje, O krajině a zahradě aj.) a časopisů (Architekt, Atelier, Art&Antiques).
Hostem pořadu bude scénárista a milovník architektury Pavel Cmíral.
Přednášku spolupořádá o. s. Interaktiv.cz, zastupující veřejná vystoupení Ladislava Zikmund-Lendera a Kroužky na Vltavě, Dětská agentura Kroužky, s.r.o., provozující objekt branické vodárny.
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*