Za rok může Kaplický svou knihovnu nabídnout kdekoli na světě

Fotogalerie ke článku (1)

Jan Kaplický ve svém ateliéru (zdroj: future-systems.com)

Jan Kaplický ve svém ateliéru (zdroj: future-systems.com)
Celá fotogalerie (1)

Tak to vyplývá ze stanov soutěže, autor po dvou letech může svůj projekt vzít a nabídnout jej komukoli jinému.

Ani rok po vyhlášení výsledků architektonické soutěže, ani měsíc po skončení jednání týmu Národní knihovna není jasné, zda bude budova podle návrhu Jana Kaplického v Praze na Letné stát. Architekt stáhl své ultimátum, které těm, kdo o stavbě rozhodují, dal před měsícem - vydrží prý déle, pokud se ale společným úsilím podaří knihovnu postavit. "Jediné ultimátum teď je 24 měsíců od ukončení soutěže. Pokud se do té doby nepodepíše smlouva na projekt, může autor odstoupit a ještě má nárok na odstupné ve výši odměny za první cenu," řekl ČTK ředitel NK Vlastimil Ježek.

Tak to vyplývá ze stanov soutěže, autor po dvou letech může svůj projekt vzít a nabídnout jej komukoli jinému. Pokud by mělo rozhodování o stavbě trvat až za 9. březen 2009, Kaplického projekt by v Praze nestál. Odměna za první místo v soutěži na novou budovu NK byla 160 000 euro (tehdy asi 4,5 milionu korun). Kromě toho, že by Ježek nechtěl, aby se vítězný návrh realizoval jinde, knihovnu také trápí nedostatek místa. To je podle ředitele hlavní důvod, proč vůbec instituce novou budovu plánuje.

O nové budově knihovny rozhodoval několik měsíců tým Národní knihovna, ve kterém byli zástupci státu, města i autor. Po skončení jeho jednání 27. února byl Kaplický rozhořčen neustálými průtahy při rozhodování. Dvě ze tří poradních skupin týmu návrh doporučily, právníci nebyli jednotní a rozhodli se, že je třeba počkat na vyjádření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ten má říci, zda je možné použít výsledek mezinárodní architektonické soutěže k zadání veřejné zakázky.

Kaplický tehdy řekl, že pokud nebude rozhodnuto do měsíce, odchází od projektu. Také uvedl, že jeho právníci jsou připraveni podat na Prahu žalobu k mezinárodnímu soudu. Za několik dní ale vydal tiskovou zprávu, ve které uvedl, že "vydrží déle než měsíc, pokud to bude třeba a hlavně pokud se nám tímto naším společným úsilím podaří postavit Národní knihovnu".

"Chápu politiky, že musí rozhodovat o velkých projektech s několikamilionovou investicí do podpory vzdělanosti národa, a tudíž pečlivě váží své kroky společně s právníky. Pochopte prosím, že jsem architekt a ne právník či politik a chci stavět, a ne žalovat," uvedl Kaplický. Dodal, že doufá, že výsledek šetření ÚOHS bude ve prospěch Národní knihovny. "Věřím, že v tomto státě je velká osobnost, která se za tento projekt postaví. Protože vidí do budoucnosti a ví, že nejde o mne, ale o Národní knihovnu," napsal.

Antimonopolní úřad dostal podnět od prvního náměstka ministra kultury Františka Mikeše koncem února. Rozhodne prý zřejmě až v dubnu, pokračuje v šetření dokumentace k soutěži a obrátil se i na Evropskou komisi.

Ať už rozhodne kladně, či záporně, tým Národní knihovna již jednat nebude. Další postup bude záležet na tom, zda se vyjasní situace kolem pozemku na Letné. Měla by se zadat studie proveditelnosti, která mimo jiné zpřesní podobu stavby či množství potřebných peněz. Zatím se mluví o dvou až pěti miliardách korun.'

Zdroj: Zpráva ČTK 27.3.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*