Zacnetesetrit — web, který jde vstříc 25 miliardám korun

Jedno rčení tvrdí, že chytrý člověk dělá věci jen o trochu dříve než ten méně chytrý. Věci dříve v souvislosti s unikátním programem Zelená úsporám udělala i bohumínská společnost Rockwool, český výrobce izolací z kamenné vlny se skandinávskými kořeny.


V rámci programu Zelená úsporám mohou domácnosti již od 22. dubna žádat o dotaci na nové ekologické topení, solární panely, zateplení stávajících rodinných domů nebo na stavbu nových domů minimálně v nízkoenergetickém standardu. Dlouhou dobu se přitom na zateplování rodinných a bytových domů nedařilo získat peníze z EU. Teprve prodej emisních povolenek Japonsku a vytvoření speciálního účtu umožní až do konce roku 2012 uskutečnit tento velkolepý dotační program. Podmínky definuje Státní fond životního prostředí, distribuovat i propagovat dotace budou vybrané banky.

„Program Zelená úsporám je obrovskou výzvou i pro nás,“ říká Robert Trgiňa, obchodní ředitel společnosti Rockwool, a. s. „Udělali jsme již spoustu kroků, které mohou být využity právě v tomto ekologickém programu. 15. března jsme spustili speciální microsite, kde všichni zájemci naleznou základní informace o zateplování. Mohou si jednoduše spočítat energetickou spotřebu svého domu a praktická kalkulačka jim pomůže navrhnout vhodnou tloušťku zateplení fasády i podkroví. Web je velmi jednoduchý a uživatelsky přívětivý, mysleli jsme především na širokou skupinu obyvatel, kteří dosud z finančních důvodů nejevili zájem o zateplování. Nyní by ale měli, neboť ještě nikdy nebyly dotace tak blízko!“

Společnost Rockwool už od minulého roku podle zkušeností mateřské společnosti, sídlící v Dánsku, vyrábí v českém Bohumíně jedinečný materiál pro tzv. kontaktní fasádu domů – Frontrock MAX E. Jeho dvojí struktura je svými tepelněizolačními vlastnosti velmi vhodná pro vytvoření požadovaného nízkoenergetického či pasivního standardu. Stavby úsporných domů v lokalitě Koberovy v Českém ráji, kde byly použity izolace Rockwool, ukázaly české veřejnosti, že se nemusíme ohlížet vždy jen do zahraničí.

K další popularizaci nízkoenergetického stavění přispěl Rockwool vyhlášením již třetího ročníku soutěže ROCKHOUSE, určené odborníkům i studentům vysokých škol. Projekty přihlášené do soutěže musí využívat moderních technologií, které nejen šetří energii, ale jsou zároveň citlivé k životnímu prostředí a přátelské ke svým obyvatelům.
„Letošní ročník je výjimečný nejen vysokým počtem přihlášených prací — celkem 64 projekty, ale i tím, že předsedkyní poroty se stala světoznámá architektka Eva Jiřičná. Už za pár dní, 23. dubna, budeme za její osobní účasti slavnostně předávat ceny nejlepším návrhům. Porota měla tentokrát náročnou práci, kvalita soutěžních projektů byla neuvěřitelně vysoká. Ukazuje se, že ekologické stavění je novým fenoménem. Shrnu-li to, tak stavby nízkoenergetických a pasivních domů jsou místem, kde se Rockwool cítí jako ryba ve vodě,“ dodává Trgiňa.


Zdroj: Rockwool, a. s., SFŽP, Týdeník EURO, www.pasivnidomy.cz, www.rockhouse.cz

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*