Zahrada libereckých vzpomínek

Projekt Zahrada libereckých vzpomínek je tvořen z několika samostatných částí: z revitalizace libereckého lapidária v Budyšínské ulici včetně jeho přeměny na park a místo relaxace, ve které se bude se zelení prolínat historie města. Lidé si zde budou moci odpočinout a zároveň se doslova dotknout minulosti v netradiční podobě. Návštěvníci tady najdou pozůstatky z lázní, Textilany, obchodního domu Ještěd či městského krematoria.
Autorem úprav je architekt Ivan Marek.


Zanedbaný areál někdejšího hřbitova v Liberci se proměnil v park

Liberec 31. října (ČTK) – Zchátralý a zanedbaný areál někdejšího hřbitova v centru Liberce proměnilo město v Zahradu vzpomínek. Park, který na místě více než půl století nevyužívaného hřbitova vznikl, by měl sloužit relaxaci i menším kulturním akcím. Revitalizace lapidária stála přes pět milionů korun a byla první etapou. V dalších chce město zrestaurovat staré hrobky známých libereckých rodů Liebigů a Hübnerů. Novinářům to dnes řekl náměstek liberecké primátorky Lukáš Martin.

Obě hrobky, ale také 15 náhrobků a pozdně barokní sochy sv. Petra a Pavla, které střeží vchod do zahrady, jsou cennými památkami. "Doufáme, že se nám na jejich zrestaurování podaří získat dotace od státu nebo kraje," poznamenal Martin. Sochy by chtěli po obnově architekti do zahrady zakomponovat a úprav by se ve třetí etapě měla dočkat i zeď zahrady, která navazuje na sousední park. "Zatímco park je ale určen pro různé rekreační aktivity, Zahrada vzpomínek bude více místem klidu," dodal náměstek.

Bývalý hřbitov prošel v posledních měsících náročnými stavebními a sadovými úpravami. V minulých letech sloužil mimo jiné i firmě, která tam prodávala bazény a zahrádkářské potřeby. "V hrobkách skladovali zeleninu," poznamenal autor úprav architekt Ivan Marek. Stavbaři museli především odstranit tuny betonu, který sloužil jako základ pro bazény. Z původního hřbitova zůstal zachován kromě hrobek a soch kříž na podstavci, lipové stromořadí či sloupovité duby, ale i studna v rohu zahrady, kterou dělníci při úpravách objevili.

zanedbaný původní hřbitov

Zahrada vzpomínek není ale jen připomínkou minulosti, návštěvníci v ní najdou doslova zadlážděné upomínky na historii zcela nedávnou. V chodníku, který jako meandrující řeka parkem prochází, jsou prvky z četných staveb spjatých s historií města. "Je tu dlažba z Nerudova náměstí a řady dalších míst, dlaždice z Liebigovy vily, střešní tašky z městských lázní, obklady z vratislavického pivovaru nebo z nedávno zbouraného obchodního domu Ještěd," vyjmenovala spoluautorka projektu Jitka Mrázková. V dlážděném chodníku je zakomponovaná kolejnice i další zajímavé prvky, jejichž seznam najdou návštěvníci hned u vchodu, a autoři projektu se nebrání tomu, že by přidali v budoucnu další zajímavé artefakty.

Doplněno Stavbaweb:
Zahrada vzpomínek vznikla na místě bývalého městského hřbitova, který se od roku 1832 rozprostíral i na území sousedícího parku. Mrtvé zde pohřbívali až do roku 1956. O osm let později na hřbitově vybrali několik objektů, které mají statut kulturní památky. Shromáždili je v dnešní Zahradě vzpomínek a zbytek hřbitova přeměnili na park. Zahrada však postupně pustla a zejména v 80. a 90. letech minulého století se stala oblíbeným místem vandalů. Důstojné pro toto místo ani nebylo, že zde od roku 1994 byla prodejna bazénů a zahrádkářských potřeb. 

Z původního hřbitova zůstaly zachovány hrobky, 15 soch, kříž na podstavci, lipové stromořadí i sloupovité duby. Do Zahrady vzpomínek se dá vstoupit buď branou s apoštoly Petra a Pavla, druhá brána se nachází mezi hrobkami Hübnerovy a Liebigovy rodiny.
(zdroj: Týden v Libereckém kraji)

Fotografie ze Zahrady vzpomínek naleznete zde.
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*