Zájem o pasivní domy roste !

Fotogalerie ke článku (1)

Energy Centre České Budějovice

Energy Centre České Budějovice
Celá fotogalerie (1)

Rok činnosti poradenského centra v Českých Budějovicích

Začátkem února 2008 uplyne rok od otevření nového poradenského centra v Českých Budějovicích se zaměřením na pasivní domy. Specializované poradenské středisko působí v sídle občanského sdružení Energy Centre České Budějovice (ECČB) na náměstí Př. Otakara II. 87/25.

Do projektu, který je koordinován Centrem pasivního domu v Brně (www.pasivnidomy.cz), jsou zapojeni partneři z celé republiky. V rámci projektu působí i v dalších regionech ČR informační a poradenská centra zaměřená na poradenství v oblasti výstavby pasivních domů. ECČB, působící v regionu Jihočeského kraje, je jedním z nich. Projekt je financován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

Občanské sdružení Energy Centre jako partner projektu „Síť center pasivního domu“ může bilancovat první rok této činnosti. V rámci projektu byly uskutečněny semináře v Č. Budějovicích a v Třeboni pro odbornou i širší veřejnost, byly provedeny desítky osobních a písemných porad pro zájemce o výstavbu pasivních domů a publikována řada příspěvků do tištěných periodik.

Zájemci o tématiku pasivních domů z řad laické i odborné veřejnosti se mohou i nadále se svými dotazy zdarma obracet na ECČB. Mohou navštívit poradce ECČB osobně (je třeba se telefonicky objednat předem na čísle 387 312 580), nebo své dotazy zaslat elektronicky na adresu eccb@eccb.cz či využít telefonické poradenské linky 387 312 580. Konzultační hodiny jsou každé úterý od 10:00 — 12:00 hod a každý čtvrtek od 10:00 — 12:00 a 13:00 — 17:00 hod.

Počet energeticky pasivních domů (EPD) v ČR narůstá a v současnosti včetně rozestavěných staveb lze již hovořit o desítkách projektů. Za pasivní dům je považován dům, jehož měrná spotřeba tepla na vytápění a chlazení je nižší než 15 kWh/m²/rok vytápěné plochy. To je několikrát méně než u současné běžné novostavby. Díky minimální spotřebě tepla na vytápění jsou tedy velmi nízké provozní náklady. Zvyšující se zájem o výstavbu pasivních domů nesouvisí jen se stoupajícími cenami energií. Pasivní dům je stále více chápán jako stavba nabízející vysoký komfort bydlení z hlediska vnitřního klimatu. Rovnoměrná teplota v místnostech, optimální vlhkost, dostatek čerstvého vzduchu a zajištění teplotní pohody i v létě jsou cílem návrhu pasivního domu. Vhodným stavebním a technickým řešením lze dosáhnout i přijatelných nákladů výstavby, které nemusejí být vždy výrazně vyšší než u běžných domů.
O plánovaných aktivitách, které budou během letošního roku realizovány v rámci projektu budeme průběžně informovat na našich webových stránkách www.eccb.cz a na webových stránkách projektu www.sit.pasivnidomy.cz.

Zdroj: Energy Centre České Budějovice

 


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*