Praha 18. ledna (ČTK) – Zájemci o dlouhodobý nízkoúročený úvěr na opravy domů z nového programu Panel 2013+ mají od pondělí na internetu možnost zjistit aktuální počet přijatých žádostí i celkový objem žádaných úvěrů. ČTK to řekla Jana Marešová ze Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB), který bude údaje zveřejňovat na svém webu. Program Panel 2013+ má pro zájemce zatím připraveno 210 milionů korun, dnes ráno fond evidoval žádosti na více než dvě pětiny této částky.
"V pondělí dáme na titulní stranu našeho webu semafor, ze kterého lidé zjistí, kolik peněz v programu ještě zbývá. Aby věděli, že nám mohou stále posílat žádosti," řekla Marešová.
Data chce SFRB aktualizovat dvakrát týdně, vždy v pondělí a pátek. "Pokud by ale některý den nastal zásadnější posun, tak bychom ho zaznamenali bezprostředně," poznamenala Marešová.
Od startu přijímání žádostí v pátek minulý týden nárůst jejich počtu zpomalil. Zatímco první den obdržel SFRB celkem devět žádostí s požadovanou výší úvěrů celkem za 51 milionů korun, dnes o týden později jich fond eviduje 15 za celkem 91 milionů korun. "Zklidnilo se to. Teď nám přichází spíš hodně doplňkových otázek, co všechno má žádost obsahovat," podotkla Marešová.
Připravených 210 milionů korun na úvěry v programu Panel 2013+ téměř jistě stačit nebude. Ředitel SFRB Jiří Koliba již před zahájením programu uvedl, že při velkém zájmu počítá se získáním dalších prostředků. Fond je podle Koliby schopný připravit jen v letošním roce až miliardu korun navíc.
Žádosti o dlouhodobý nízkoúročený úvěr mohou podávat vlastníci bytového fondu, tedy právnické i fyzické osoby, města a obce, družstva a společenství vlastníků jednotek. Úvěr lze využít pro opravy poruch domů, pro snížení energetické náročnosti domů, modernizaci bytových jader či opravy společných prostor.
Nízkoúročené úvěry bude poskytovat přímo SFRB. Úrok bude fixován po celou dobu splácení, kterou je možno sjednat až na 30 let, a úvěr může krýt až 90 procent výdajů. Žadatel musí podat žádost před zahájením stavebních prací a minimálně po dobu pěti let dům musí sloužit k bydlení.
Program Panel 2013+ navazuje na předchozí Panel a Nový Panel, které fungovaly jedenáct let. Díky programům bylo v panelových domech opraveno zhruba 400.000 bytů.
Fond bydlení bude mít na opravy bytových domů k dispozici také 600 milionů korun, které v podobě nízkoúročených půjček zajistí unijní podpůrný nástroj s názvem Jessica. O tyto peníze můžou ale žádat jen majitelé domů z obcí, jejichž radnice mají vypracovaný takzvaný Integrovaný plán rozvoje měst.
Panelových domů je v ČR zhruba 200.000. Počet bytů v domech postavených panelovou technologií je 1,2 milionu, což tvoří jednu třetinu bytového fondu v Česku. Šedesát procent jsou byty starší 35 let. Na opravu však stále čeká více než třetina z celkového počtu bytů.
Existuje zde určitá špička české architektury, ale mně trápí ty desítky podprůměrných architektonických ateliérů , lokalizovaných hlavně v Praze. Pomocí…
Filozofů není nikdy dost. ;-) A ostatní školy (zejména ty technické) se o své studenty budou muset asi víc poprat...…
Není to moc pozitivní čtení, jakkoliv stavebně to jistě hodnotu má. Ale ptám se, jak moc potřebujeme další filozofy, když…
Nadační fond prostě odmítá připustit, že starý nýtovaný most nemůže přes veškerou snahu vyhovět potřebám současné (a tím spíš budoucí)…
Dali jste Pardubičákům něco, díky čemu moou být na své město hrdí.