Zámecké wellness v Hrádku u Sušice vsadilo na kvalitu i při lepení obkladů a dlažeb

V zámeckém wellness na Zámku Hrádek Vás přivítá vzdušná prosklená bazénová hala, plná světla s krásným výhledem na rybník. Nový bazén nabízí jedinečné prostředí pro relaxaci, součástí wellness je i saunový svět se čtyřmi druhy saun. Pestrá je také nabídka masáží, koupelí a zábalů. V interiéru wellness centra se uplatnily špičkové materiály stavební chemie Ceresit, díky kterým je bazén a jeho okolí nejen krásný, ale i maximálně odolný proti vlhkosti.

Historie hrádeckého zámku sahá až do konce 13. století, novodobá historie je spojená se sušickou firmou ŠUMAVAPLAN, spol. s r.o., která koncem roku 2000 zámek zakoupila a pustila se do jeho celkové rekonstrukce. V zámeckém areálu se nachází romantický hotel, vyhlášená restaurace, zmiňované wellness, kaple sv. Valburgy a park. Tyto prostory budou ještě rozšířeny o adventure golfové hřiště a o zámeckou galerii, která vzniká v objektu barokního špýcharu. Předpokládaný termín dokončení adventure golfového hřiště je na podzim letošního roku, galerie v červnu 2015.

Společnost ŠUMAVAPLAN, spol. s r.o. již 20 let zajišťuje projektové a inženýrské práce v oblasti pozemního stavitelství. U kompletní rekonstrukce barokního hospodářského objektu, v němž vyrostlo od ledna 2013 do března 2014 nové wellness centrum, působil ŠUMAVAPLAN v roli investora a autora projektu. Společnost projektuje průmyslové, sportovní a občanské stavby i bytové, rodinné a rekreační domy. Projektové práce provádí ve všech stupních projektové dokumentace a pro své klienty zajišťuje veškeré projekční, inženýrské a investorské činnosti. Stavební práce prováděla stavební firma Suk – stavby s.r.o. Radostice, která se dlouhodobě podílí na opravách Zámku Hrádek. Tato realizace získala v roce 2010 titul Stavba roku Plzeňského kraje v kategorii rekonstrukce budov. Odborná porota ocenila náročnou a citlivou rekonstrukci, která se stává pro návštěvníky malou učebnicí na sebe navazujících stavebních slohů.

Zámecké wellness pak navazuje na tradici zaniklých vodních a vzdušných lázní v nedaleké obci Odolenov na svazích vrchu Svatobor. Krásné zážitky získají nejen milovníci historie či sportu, ale i ti, kteří ocení klid a ticho venkova. U technického řešení upoutá kombinace přírodního kamene a dřevěného obkladu a důmyslné skrytí všech technických prvků (vzduchotechnika, osvětlení, topení, ozvučení). Osvědčila se i stavební chemie Ceresit, která se uplatnila v bazénové hale: „Jsou to kvalitní výrobky, které splňují výrobcem deklarované vlastnosti, snadno zpracovatelné s přijatelnou cenou. Uvítali jsme kompletní řešení stavební chemie bazénu a komplexní technickou podporu a poradenství,“ řekl Ing. Pavel Vinický ze společnosti ŠUMAVAPLAN.

Bazény představují konstrukce dlouhodobě zatížené vlhkostí a patří proto mezi nejproblémovější oblast z hlediska pokládání obkladů a dlažeb. Zde je nutno vždy postupovat podle odpovídajících norem a předpisů, proto jsme využili pomoci technických poradců firmy Henkel ČR a vybrali systémové řešení se stavební chemií Ceresit. Toto systémové řešení nabídlo pro zámecké wellness v Hrádku vhodné výrobky nejen pro přípravu podkladu, ale i pro lepení obkladu a dlažby, spárování a vyplnění dilatačních a montážních spár.

Při přípravě betonového tělesa bazénu byla na vyrovnání drobných nerovností podkladu použita opravná stěrka Ceresit CD 24. Na takto připravený podklad byla nanesena ve dvou vrstvách jako hydroizolace dvousložková těsnicí malta Ceresit CR 166.  Tato malta je elastická, vodotěsná, překlenuje trhliny v podkladu a lze ji nanášet štětkou, hladítkem nebo nástřikem a bezprostředně na ní lze lepit keramické obklady a dlažby lepicími maltami Ceresit CM.

Pro lepení obkladů a dlažby bazénu byla vybrána tenkovrstvá flexibilní lepicí malta Ceresit CM 17. Tato malta má vysokou přilnavost, její vlastnosti umožňují flexibilní spojení obkladu s podkladem a přenos smykového napětí mezi nimi. Příčná deformace malty je v intervalu 2,5 až 5 mm (třída S1), riziko poškození lepených obkladů a dlažby je tedy používáním flexibilní malty výrazně zredukováno. Lepení se provádělo tzv. kombinovanou metodou, kdy se vrstva lepicí malty nanesla nejen na podklad, ale i na zadní stranu dlaždic tak, aby se pod obklady netvořily dutiny.

Ke spárování byla použita epoxidová spárovací hmota Ceresit CE 79 UltraPox, která přišla na tuzemský trh v průběhu loňského roku. Spárovací hmota může být použita i jako lepidlo,  má bílou barvu a smícháním s probarvovací pastou Ceresit CE 80 UltraPox Mix lze jednoduše získat 13 moderních a trendy barevných odstínů. Realizační firma nebo investor si tak může i ve velmi náročných podmínkách vybrat vlastní odstín. Vynikající odolnost této nové epoxidové spárovací hmoty ji předurčuje k použití i u přelivových hran, žlábků a okolních ploch bazénu, které jsou vodou velmi namáhány.

Dilatační, stykové a montážní spáry jsou vyplněny PE těsnicím provazcem a uzavřeny těsnicím tmelem Ceresit FT 101 a sanitárním silikonem Ceresit CS 25.


Přehled použité stavební chemie Ceresit:
opravná malta Ceresit CD 24
elastická těsnicí malta Ceresit CR 166
tenkovrstvá flexibilní lepicí malta Ceresit CM 17
epoxidová spárovací hmota Ceresit CE 79
tmel a lepidlo Ceresit FT 101
sanitární silikon Ceresit CS 25


 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*