Západní město

Fotogalerie ke článku (12)

Západní město

Západní město

Západní město - současný stav

Západní město - současný stav

Západní město - park, náměstí

Západní město - park, náměstí

Západní město - náměstí

Západní město - náměstí

Západní město - náměstí

Západní město - náměstí

Západní město - Britská čtvrť

Západní město - Britská čtvrť

Západní město - Britská čtvrť

Západní město - Britská čtvrť

Západní město - Britská čtvrť

Západní město - Britská čtvrť

Západní město - Britská čtvrť

Západní město - Britská čtvrť

Západní město - administrativa

Západní město - administrativa

Západní město - administrativa

Západní město - administrativa

Západní město - administrativa

Západní město - administrativa
Celá fotogalerie (12)

V Praze-Stodůlkách možná vyroste nová čtvrť větší než Jižní Město

V pražských Stodůlkách poblíž stejnojmenné stanice metra zahájila developerská společnost Finep stavbu rozsáhlého obytného a kancelářského projektu Západní město. Podle údajů firmy by mělo jít o největší urbanistický projekt v Česku po roce 1989. Po dokončení by mohl rozlohou překonat i pražské Jižní Město. Nyní má firma v lokalitě zajištěno 1,15 milionu metrů čtverečních, potenciál pro výstavbu má ale až šest milionů metrů čtverečních. Novinářům to řekl předseda představenstva Finepu Michal Kocián.

"Bylo pro nás překvapením, jak velký rozsah území se nám podařilo díky akvizicím zcelit," řekl hlavní architekt Finepu Luděk Hruška. Celková souvislá plocha potenciálně v lokalitě využitelná pro developerskou činnost sice činí až šest milionů metrů čtverečních, tuto plochu plochu ale Finep dosud zajištěnou nemá. "To by ani nebylo možné," řekl šéf firmy.

"Je to oblast, která se jistě bude rozvíjet v dalších letech. Je to směr, ve kterém má Praha potenciál. V budoucnu může velikostí překročit i Jižní Město," uvedl Kocián.

Hodnota první fáze činí šest miliard korun, rozprostírat se bude na 375.000 metrech čtverečních. Investice do zastavění celé lokality podle Kociána určitě přesáhne 50 miliard korun.

Představitelé Finepu tvrdí, že Západní město je zatím největším urbanistickým projektem v Česku. Na pražské Harfě Finep postavil přibližně 2000 bytů. Mezi dosavadní největší rezidenční developerské projekty v Česku z hlediska rozlohy a investic patří například ostravská Karolina. Ta se rozprostírá přibližně na 300 000 čtverečních metrech. Na území bývalé koksovny v centru Ostravy by měla společnost Multi Development postavit za zhruba 15 miliard korun vedle kanceláří, obchodů a kulturních zařízení i zhruba 1000 bytů.

Hlavního stavebního dodavatele první fáze projektu firma neupřesnila, podle informací ČTK jde o společnost Skanska CS.

Finep není jediným vlastníkem projektu, dělí se o něj z poloviny s pražskou realitní společností Ungelt. Developer je ale podle Kociána hlavní manažerem výstavby Západního města.

Jednotlivé čtvrti projektu budou pojmenované podle evropských zemí, jako první se začne stavět Britská čtvrť s 300 byty a administrativní objekty.

Množství pronajímatelných komerčních ploch přesáhne 100 000 čtverečních metrů. Podle Kociána se nyní chýlí k závěru vyjednávání s vážným zájemcem o pronájem podstatné části plochy kanceláří, odmítl však zatím upřesnit o jakou firmu jde.

"Je to společnost Siemens," řekl ČTK zdroj obeznámený s děním na komerčním realitním trhu. Mluvčí Finepu Pavla Temrová tuto informaci s odkazem na další jednání odmítla komentovat. "Mohu potvrdit, že jednání probíhají," uvedl pro ČTK mluvčí Siemensu Petr Sedláček. Podle informací ČTK by si Siemens mohl v lokalitě pronajmout až 40 000 metrů čtverečních, nájemné by se mohlo pohybovat mezi 13 až 14 eury za metr čtvereční (přibližně 325 až 350 korun). "Není ale vyloučené, že jim Finep učinil ještě výhodnější nabídku," řekl zdroj z kancelářského trhu.

Nejmenší byty budou mít v Západním městě kolem 36 metrů čtverečních. Jejich cena se bude pohybovat kolem 50 000 korun za čtvereční metr. Prodej prvních bytů začne přibližně za dva měsíce. V rámci celého projektu má u Stodůlek vyrůst až 10 000 bytových jednotek.

Stavba Západního města začíná centrálním náměstím, na které bude výstup z metra. Náměstí má být podle údajů firmy srovnatelné s rozlohou pražského Václavského náměstí.

Dokončení první fáze výstavby Západního města plánuje firma na rok 2012. Celý projekt by mohl být dokončen v horizontu deseti až 15 let. Rychlost výstavby bude záviset na poptávce po bytech v prvních fázích projektu.

V současné době podle Kociána finišuje jednání s největšími českými bankami o financování projektu. "Požadavky bank s ohledem na americkou krizi se mírně navýšily," řekl Kocián k podílu vlastního financování a úvěrů při rozvoji Západního města.

Podobný obytný a komerční komplex firma v budoucnosti plánuje také na východě metropole v okolí pražských Štěrbohol. Ještě do minulého týdne podle Kociana developer nepomýšlel v Česku na expanzi do regionů, to se ale prý již změnilo. "Dostali jsme jednu vysoce atraktivní nabídku z jednoho krajského města v Čechách," řekl. Odmítl ale upřesnit, o jaké město jde.

Finep vznikl v roce 1995. Od té doby prodal ve 14 rezidenčních projektech více než 4000 bytů. Dosud se specializoval na Prahu, v roce 2006 rozšířil podnikání i na Slovensko. Nyní uvažuje o expanzi také do Srbska, na Ukrajinu, ale také například do Vietnamu.

Zdroj: Zpráva ČTK 8.4.2008,

TZ FINEP (8.4.2008, redakčně kráceno):
V Praze vznikne nová čtvrť srovnatelná s La Défense v Paříži, Docklands v Londýně nebo hamburskou Hafen City.
Společnost FINEP zahajuje realizaci projektu — výstavby nové samostatné městské části Západní město, která bude obsahovat  rezidenční projekty, administrativní centra, centrální náměstí, obchody, restaurace, školky, sportoviště, nové parky...
Území na okraji pražských Stodůlek o rozloze 375 000 m2 bude disponovat vlastní stanicí metra, ale především kompletní občanskou vybaveností.

„Projektu předcházely mnohaleté intenzivní přípravy a studie na kterých se podílela odborná i laická veřejnost. K projektu proběhla a stále probíhá celá řada workshopů a diskusních setkání za účasti předních českých architektů, urbanistů a odborníků“, uvedl Jiří Pecháček, generální ředitel společnosti FINEP.

První bude Britská čtvrť
Architektonicky odlišné objekty v sobě v rámci celého projektu skryjí na 10 000 nových bytů v nejrůznějších dispozicích, stylech a materiálech od velkých bytových domů až po menší vila domy. V první etapě výstavby, která bude dokončena v roce 2010, vznikne moderní residenční Britská čtvrť s 300 novými bytovými jednotkami. Britská čtvrť vytvoří uzavřený areál s parkem s vodní plochou v podobě jezírka a dětským hřištěm ve své centrální části.

Dominantou bude diamant
V několika nových administrativních centrech vznikne více než 100 000 m2 moderních pronajímatelných ploch. Chybět nebudou ani atraktivní obchody a služby. Dominantou se stane 10 podlažní objekt ve tvaru diamantu. Administrativní část zpříjemní zelené klidové zóny uvnitř vnitrobloků s nejrůznějšími vodními plochami s protékající říčkou.

Japonská zahrada
Centrální náměstí plné restaurací, kaváren a obchodů bude navazovat na nový centrální park. Několik desítek tisíc metrů čtverečních zeleně, tisíce dřevin a vzrostlých stromů vytvoří klidovou zónu doplněnou o japonskou zahradu. (Doplněno Stavbaweb: autory konceptu jsou AHK architekti ve spolupráci s firmou JENA)

„Japonská zahrada představuje symbolický pochod cesty z hor do údolí. Krajina parku se začne postupně od jihu k severu měnit. Od jižního udržovaného anglického trávníku, přes pole z oblázků do ovocného třešňového sadu s podrostem trávníku. Po dřevěné palubě se ocitnete ve smíšeném listnatém lese. Kolem vody projdete do březového háje a přes další palubu z borového dřeva pokračujete jehličnatým lesem nahoru přes suťové pole až do pásma kosodřeviny,“ uvedl hlavní architekt projektu - Jan Kerel z ateliéru AHK architekti.

Časový plán výstavby:
Západní město vznikne postupně v několika fázích, rozdělených do etap. V rámci jednotlivých etap FINEP předpokládá uvést na trh každý rok novou čtvrť. V roce 2008 bude zahájena výstavba Britské čtvrti a čtvrti Administrativních objektů.

Západní město v číslech — 1. fáze projektu:
ï?? Rozloha pronajímatelných ploch — více než 100 000 m2
ï?? Rozloha bytových ploch — 40 000 m2
ï?? Rozloha zeleně — 75 000 m2
ï?? Předpokládaný termín dokončení 1. fáze projektu— rok 2012
ï?? Celková rozloha první fáze projektu — 14 hektarů
ï?? Předpokládaná výše investic — 6 mld. CZK

Doplněno Stavbaweb:
Urbanistický koncept: AHK architekti
Spolupráce: ABM architekti, CiglerMarani Architects
Autorem projektu Britské čtvrti je atelier ADR
Autorem projektu bytové čtvrti CITY je atelier ADR

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*